کالج پابرهنه و یک زن قوی

Program Picture

تغییرز

کالج پابرهنه و یک زن قوی
۰۸ آذر ۱۴۰۲

در یکی از روستاهای کامرون زن جوانی به اسم ماری زندگی می‌کند. او مانند اکثر زنان کامرون محروم از حقوق اولیه خود بوده است، اما در داستان او از پرورش دادن قارچ تا نصب سیستم‌های روشنایی خورشیدی، مسیری از تغییرات شگفت‌انگیز را خواهیم دید.

***

در اپیزود قبلی درباره کالج Barefoot و یکی از تجربه‌هاش و اهدافش و روش‌هایی که در بعضی مناطق جهان برای کمک به زنان و دختران استفاده می‌کنه صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنم قبل از این اپیزود قسمت قبل رو اول گوش بدین، چون در این اپیزود هم می‌خوام یکی دیگه از تجربه‌های این موسسه رو براتون بگم. بریم به غرب قاره آفریقا، به کشور کامرون.

۳۱ درصد نمایندگان مجلس در کامرون زن هستن. اما وقتی به سطوح محلی در این کشور نگاه می‌کنیم می‌بینیم تنها ۸ درصد از اعضای شوراهای محلی رو زنان تشکیل میدن. اوضاع زنان در بسیاری نقاط کامرون هنوز بسیار پرچالشه. ازدواج در سن پایین، خشونت خانگی، ختنه زنان، و دستمزد نابرابر در نیروی کار هنوز در اکثر نقاط بسیار رایجه.

حالا تصور کنین که زنانی با وجود همه این شرایط شغلی رو شروع می‌کنن و خیلی از اونا نیاز دارن که روی پای خودشون بایستن و درآمد خانواده رو تامین کنن که مشکل دیگه‌ای سر راهشون میاد، اونم اینکه متاسفانه اکثر شغل‌های موجود برای زنان مشاغل آسیب‌پذیر هستن. مثلا اکثریت این زنان در کشاورزی مشغول به کارن. بارش‌های نامنظم و کم‌آبی و بیابانی شدن زمین‌های زیر کشت، شغل کشاورزی رو تا حد زیادی در این منطقه آسیب‌پذیر کرده.

در یکی از روستاهای کامرون زن جوانی به اسم ماری زندگی می‌کنه. ماری هنوز به ۲۵ سالگی نرسیده بود که با بعضی دوره‌های کالج Barefoot آشنا شد. ماری روحیه‌ای داشت که علاقه‌مند بود به فراتر از فرصت‌های موجود در روستا فکر کنه و دلش می‌خواست که بتونه در مورد کسب و کار، بیشتر بدونه. وقتی کالج در روستاهای مجاور دوره‌هایی رو برگزار کرد، ماری داوطلب شد و به اونجا رفت تا در دوره‌ها شرکت کنه. توی این دوره‌ها مهارت‌هایی برای سلامتی و تندرستی آموزش داده می‌شدن. از روش درست شستن دست‌ها گرفته تا چگونگی ساخت شیر آب بهداشتی و همینطور از لوازم بهداشتی دوست‌دار طبیعت گرفته تا کمپوست‌سازی و… رو در این دوره‌ها گذروند.

وقتی این مهارت‌ها رو کسب کرد به روستا برگشت و چیزهایی که یاد گرفته بود رو به گروه دیگه‌ای از مردم هم آموزش داد. اما دوره جدیدی قرار بود برگزار بشه که موضوعش بحث داغی رو در روستاها به وجود آورده بود. مردم کنجکاو بودن که ببینن چیزی که در این دوره ارائه میشه چقدر کارایی داره. پرورش قارچ‌های ارگانیک.

قارچ‌ها به طور سنتی در کامرون به صورت وحشی برداشت میشد، اما با افزایش جمعیت انسانی و کاهش اکوسیستم‌های طبیعی این روش دیگه جوابگو نبود. بنابراین روشی که پرورش قارچ رو به شکل خونگی انجام بده هم اکوسیستم‌های سالم رو حفظ می‌کنه و هم عرصه پایداری برای مواد غذایی تازه فراهم می‌کنه.

پرورش قارچ مزایای جالبی داشت. توی شرایطی که زمین‌ها مساعد برای کشاورزی نیست قارچ می‌تونه در داخل خونه پرورش پیدا کنه و به فضای خیلی کمی برای رشد نیاز داره. از طرفی به خاک نیاز نداره و آب کمی هم مصرف می‌کنه. پس می‌تونه یک گزینه بسیار مناسب برای شرایط روستای ماری باشه.

ماری در سال ۲۰۲۰ در دوره پرورش و تکثیر قارچ کالج Barefoot شرکت کرد. این برنامه اون رو با شیوه‌های پایدار رشد و مراقبت بهینه از قارچ‌های در حال تکثیر آشنا کرد. این قارچ‌های ارگانیک در کامرون متقاضی زیادی دارن. ماری بعد از اتمام دوره، یک پروژه آزمایشی رو شروع کرد و در این پروژه اون تونست روشی رو استفاده کنه که زمان برداشت سریع‌تر باشه. وقتی همسایه‌ها و اهالی روستا این پروژه رو دیدن به این روش کار علاقه‌مند شدن. کیفیت قارچ‌هایی که تولید شده بود باعث تبلیغات شفاهی زیادی برای این نوع کشت شد. این موضوع کم کم داشت تبدیل به یک موفقیت کاری میشد.

ماری و همکاراش اومدن و میزان مصرف محلی قارچ رو بررسی کردن و بعد تصمیم گرفتن که امکانات خودشون رو ارتقا بدن و یک فضای کشت بزرگ‌تری تهیه کنن. اونا قارچ صدفی که یک غذای کامل بسیار مغذی هست رو انتخاب کردن و جامعه محلی هم اونا رو خریداری می‌کنن و با این کار از شیوه سالم و مقرون به صرفه محلی حمایت می‌کنن.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه