Program Picture

برنامه تواندهی روحانی نوجوانان

قسمت ۲ – گروه‌های نوجوانان

۱۳ اسفند ۱۴۰۱

این قسمت از برنامه نگاهی کلی به فعالیت‌هایی که در برنامه‌ی تواندهی روحانی نوجوانان انجام می‌گیرد دارد. هدف از برنامه را توضیح می‌دهد و نشان می‌دهد که فعالیت‌های این برنامه چیست و چگونه به این هدف برنامه کمک کرده و موجب می‌شود تا قابلیت نوجوانان توسعه یابد. در برنامه‌های بعدی هر یک از فعالیت‌های اصلی گروه را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم و عناصر آنان را شرح داده و تجربه‌های عملی در مورد آنان را می‌بینیم.

***

سنین اولیه بلوغ، دوره کمالات بالقوه، دوره‌ای که نیازمند توجه خاص است، برای عمیق‌تر شدن، برای رشد عقلانی و روحانی، برای ساختن دنیایی بهتر.

سنین 12 تا 15 سالگی یا همان نوجوانی دوره‌ای خاص و ویژه است که با هدایت قوای این دوره می‌توان تغییرات عمیقی در سطح فردی واجتماعی ایجاد نمود.

طرح تواندهی نوجوانان در قالب گروه‌های دوستی تشکیل شده از همسالان ارائه می‌گردد، جوی دوستانه و صمیمی که به نوجوانان این امکان را می‌دهد که به راحتی و آزادی با یکدیگر گفتگو کنند، دوستی‌های عمیقی بسازند، عقاید خود را مورد بحث قرار دهند، و یک هویّت اخلاقی قوی در وجودشان شکل دهند.

این گروه‌ها معمولا توسط جوانان بزرگتر در محله‌ها تشکیل می‌گردد. جوانانی که تجارب دوران اولیه بلوغ را بهتر درک می‌کنند و می‌توانند در ایجاد چنین جوی نقشی مهم ایفا نمایند.

مطالعه و خدمت دو موضوع وابسته به هم هستند که بیشترین وقت هر گروهی را به خود اختصاص می‌دهند.

مطالعه، شامل کتاب‌های ویژه نوجوانان می‌گردد. متونی که مفاهیم عمیق را در عین سادگی بیان می‌کنند و نوجوانان در جوی شاد به مطالعه آنان می‌پردازند. این متون به نوجوانان کمک می‌کنند تا در قالب داستان‌هایی درباره مسائل عمیق بیندیشند، افکارشان را به راحتی بیان کنند، نیروهای شکل‌دهنده اجتماع را شناسایی کنند تا بتوانند به درستی به مسائل محیط‌شان بیندیشند و انتخاب‌های درستی را انجام دهند.

این کتاب‌ها با تمرکز بر سه عنصر اصلی برنامه شکل گرفته‌اند: استحکام ساختارهای اخلاقی، توسعه ادراکات روحانی و تقویت قوه بیان.

خدمت، یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های گروه است. با اقدام به خدمت با یکدیگر می‌آموزند که به نحوی محسوس به رفاه و سعادت جامعه کمک کنند. خدمت هم امکان بلوغ شخصی را فراهم می‌سازد و هم توانمندی کمک به پیشرفت اجتماع را افزایش می‌دهد. خدمت قوای شگفت‌انگیز نوجوانی را در مجرای صحیح جاری می‌سازد، حس سرور و دوستی حقیقی ایجاد شده از خدمت، موجب به حرکت درآمدن بیش از پیش آنان در جهت تعهد به رشد فردی و اجتماعی‌شان می‌گردد.

در کنار دو عنصر اصلی مطالعه و خدمت، کارهای جانبی دیگری نیز در گروه انجام می‌شود که به ایجاد فضایی سرور‌انگیز و یادگیری بهتر وعمیق‌تر کمک می‌کند. فعالیت‌های ورزشی، استفاده از انوع هنر، و فعالیت‌های فرهنگی از این جمله‌اند. در این بین فعالیت‌های هنری به عنوان یکی از جلوه‌های فرهنگ، نقش مهمی دارند.

البته شما با آگاهی از وضعیت دنیایی که این نوجوانان باید در آن راه زندگی خود را بیابند، دنیایی که هم دارای خطرات غیرمنتظره و هم امکانات فراوان است، اهمیت آماده‌سازی و تقویت روحانی آنان را به آسانی درک می‌کنید (بیت العدل اعظم)

news letter image

ثبت نام در خبرنامه