Program Picture

برنامه تواندهی روحانی نوجوانان

قسمت ۵ – مشوقین برنامه

۱۶ فروردین ۱۴۰۲

این قسمت به اشخاصی اختصاص دارد که برنامه نوجوانان را به پیش می‌برند. این اشخاص که ویژگی‌های کاملا متفاوتی با یک معلم دارند به عنوان مشوقین برنامه شناخته می‌شوند. خواهیم دید که چه ویژگی‌هایی موجب می‌شود تا آنان بتوانند به عنوان مشوق به نوجوانان کمک کنند تا قابلیت‌هایشان را توسعه ببخشند. چالش‌هایی که در این مسیر با آن روبرو خواهند شد چه هستند؟ و تاثیر این برنامه بر خود آنها چه بوده است؟

***

برنامه تواندهی نوجوانان در قالب گروه‌های دوستی تشکیل می‌گردد که آن را با یک کلاس و رابطه معلم و شاگردی متمایز می‌کند، نوجوانان روی آوردن به دوستی حقیقی که آنان را درک می‌کند و به آنان احساس اطمینان می‌دهد را به شنیدن نصیحت و اندرز ترجیح می‌دهند.

از این رو در هر گروه نوجوانان به شخص بزرگسال‌تری نیاز است که دوست حقیقی نوجوانان باشد و بتواند در پرورش قابلیت‌هایشان به آنها کمک کند. این افراد به عنوان مشوق گروه‌های نوجوانان شناخته می‌شوند.

مشوقین تلاش می‌کنند تا محیطی در گروه فراهم آورند که صفات روحانی نوجوانان پرورش یابد و الهام‌بخش اشتیاق به یادگیری و عمل هدفمند باشد. مشوقین تلاش می‌کنند که دوستی عمیقی با هر یک از نوجوانان داشته باشند، دوستی که در هنگام سرور و نیز دوران سختی آنها را همراهی کند و همواره به تشویق حقیقی آنان بپردازد.

جوانانی که خود سنین اولیه بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند، این دوران را بهتر درک می‌کنند و می‌توانند نقش مهمی در به عهده گرفتن این خدمت ایفا نمایند. چرا که نوجوانان معمولا از جوانان بزرگ‌تر از خود سرمشق می‌گیرند و مشتاق یادگیری از آنانند.

از این رو از جوانان دعوت شده که این خدمت ارزشمند را به هم‌ردیفان جوان‌تر از خود برای تقویت پایه‌های اخلاقی اجتماعشان، به عهده بگیرند.

مشوقین نیز به نوبه خود از برنامه تاثیر می‌گیرند و در این مسیر به توسعه قابلیت‌های خود می‌پردازند.

هر چقدر مشوقین در رشد اخلاقی خود بیشتر بکوشند تاثیر خدماتشان بر نوجوانان بیشتر خواهد شد. این مسیر برای مشوقین بدون چالش نخواهد بود. اما در هر کجا که باشند جوی از حمایت میان مشوقین شکل می‌گیرد تا یکدیگر را یاری کنند و به یکدیگر در مسیر خدمتی که با هم می‌پیمایند کمک کنند.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه