Program Picture

مداد نارنجی فرزندم

فرآیند اندیشی
۱۳ مهر ۱۴۰۲

در طبیعت بسیاری اتفاقات در طی یک فرآیند شکل می‌گیرد. در جامعه هم به همین شکل است. آشنایی با مفهوم فرآیند به ما کمک می‌کند با طبیعت مسیر رشد بسیاری از موضوعات در این دنیا آشنا شویم. آشنایی با این مفهوم به ما کمک می‌کند در تلاش‌هایمان برای رشد زندگی خود و کمک به تحول جامعه، قدم‌های آگاهانه‌تری برداریم.

***

سلام. من درنا پارسا هستم. به پادکست مداد نارنجی فرزندم خوش اومدین.

زندگی یک‌ فراینده. احتمالا تا به حال زیاد شنیده باشید که لذت بردن از مسیر ‌مهمه، نه رسیدن به مقصد. واژه فراینداندیشی شاید واژه آشنایی نباشه، اما کارایی زیادی داره. آیا تا به حال زندگی را یک فرایند دیده‌اید؟ فکر ‌می‌کنید فراینداندیشی چه تاثیری در زندگی ما و کودکان دارد؟ به مثال ساده‌ای توجه کنید: زمانی که یک کرم ابریشم را می‌بینیم که تبدیل به پیله می‌شود و در نهایت پروانه می‌شود، در واقع یک فرایند را دیده‌ایم. توجه کنید تمام مراحل پروانه شدن را می‌توانیم ببینیم، در این فرایند ذهن شما آگاه است که این کرم در نهایت پروانه می‌شود و می‌توانید زیبایی کرم را در آینده ببینید. حال به زندگی روزمره برگردیم. فراینداندیشی به شما کمک ‌می‌کند تمام جنبه‌های زندگی را ببینید و سریعا منتظر نتیجه نباشید. مخصوصا امروزه که سرعت اطلاعات بسیار بالاست، افراد سوق پیدا می‌کنند تا سریع باشند و همه کارها سریع انجام شود و نتیجه را هم سریع ببینند، اگر به تبلیغات توجه کنید، می‌توانید نمونه‌های آن را ببینید. مثلا در ۱۰ روز لاغر شدن یا پولدار شدن در چند ماه. اگر شما به طبیعت نگاه کنید همه چیز در طبیعت طی یک فرایندی عمل می‌کنند. مثلا رشد یک درخت در طی یک فرایند به وجود می‌آید، در نظر نگرفتن این حقیقت که در زندگی ما بسیاری روندها در طی یک فرآیند انجام میشه، می‌تونه باعث مشکلاتی بشه. مثلا ناظر به نتیجه بودن، باعث احساس پوچی می‌شود. چرا که فرصت لذت بردن از مسیر را از دست می‌دهید. تصور کنید یک هدف مالی در زندگی دارین. بعد که به هدفتون می‌رسید فراینداندیشی کمک می‌کند شما تمام جنبه‌های مسیر زندگی و اهدافتان را بررسی کنید. مثلا برای رسیدن به این هدف چه لذت‌هایی بردید ‌و چه سختی‌هایی کشیدید یا چه چیزهایی یاد گرفتید.

فراینداندیشی بررسی آگاهانه موضوعاته. فردی که زندگی را یک ‌فرایند می‌بیند اتفاقات بر روی احساسات او تاثیر کمتری دارند، و همینطور آمادگی بیشتری به ما میده تا با چالش‌های مسیری که در حال طی کردن اون هستیم مواجه بشیم. برای حرکت در هر مسیری از رشد، ما نیاز داریم مفهوم فرآیند رو درک کنیم و برای اینکه به کودکانمون کمک کنیم بتونن این مفهوم رو درک کنن می‌تونیم براشون در گفتگوهایی که داریم مثال‌هایی بزنیم.

مثلا چگونگی به وجود آمدن یک مداد می‌تواند تعریف یک ‌فرایند باشد. یا اتفاقات روزانه فرزندتان هم می‌تواند فرایند را برای آنها توضیح دهد. به این گفتگو توجه کنین:

مثلا در این گفتگو مادر در یک موقعیت روزمره گفتگویی رو شروع کرد که منجر به آشنایی با مفهوم فرآیند شد، و همینطور بعد از این آشنایی این مفهوم رو در یک سطح دیگه هم با کودکش در میون گذاشت.

امیدواریم مطالب امروز این قسمت به دردتون بخوره. مشتاق شنیدن پیشنهادات و نظرات شما عزیزان هستیم. ما همچنان از شما خواهش می‌کنیم اگر مطالب این پادکست رو مفید دیدین اونو به دیگران معرفی کنین. ممنون از همراهی شما. تا اپیزود بعدی خدانگهدار.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه