قسمت ۷۸ – ریشه عمیق

Program Picture

سپیدار و ویززز

قسمت ۷۸ – ریشه عمیق
۰۲ شهریور ۱۴۰۲

قبلا چند باری از ویززز در مورد ریشه عمیق شنیده بودم، ولی این‌بار ازش خواستم که مفصل توضیح بده، این ریشه عمیق که این قدر دوستش داره دقیقا کی بوده و چه کارهایی برای سیاره‌شون انجام داده. این‌طور که من فهمیدم، ریشه عمیق یه قهرمان حقیقی بوده.

***

ویززز: وقت بخیر عزیزان.

سپیدار: سلام بچه‌ها

مامان: سلام حالتون چطوره؟ امروز 2 شهریور 1402 خورشیدی و 24 اوت  2023 میلادی است. شما به برنامه سپیدار و ویززز گوش می‌کنید.

ویززز: خب از هفته پیش که چک چک با ما در مورد برنامه آموزشی برای کل کائنات حرف زد، ذهنمون حسابی درگیر موند.کلی از شماها هم  پیشنهاداتتون برای محتوای آموزشی رو برامون فرستادید.

سپیدار: همه رو مرتب و منظم دسته‌بندی کردیم و برای چک چک و همکارانش فرستادیم.

ویززز: موقع خوندن یکی از این پیشنهادات بود که من یادم اومد ای واااای من یادم رفت یک مطلب مهم رو پیشنهاد کنم. سپردن مسئولیت‌های زیاد به خانم‌ها هم یک راهکاره. اصلا این یکی از توصیه‌های ریشه عمیقه. نمی‌دونم چرا یادم رفت.

مامان: پس شما هم باور دارید خانم‌ها می‌تونن در بهتر کردن حال طبیعت موثر باشند؟

ویززز: قطعا. این که همه از بچگی یاد بگیرند توانمندی خانوم‌ها رو ببینند خیلی مهمه. فقط روی زمین نیست که چنین مشکلاتی وجود داره. متاسفانه سیارات زیادی هستند که باید در این موضوع پیشرفت کنند.

سپیدار: یعنی ریشه عمیق توصیه کرده به زنان زیاد مسئولیت بدید؟

ویززز: وای نه! چقدر ناواضح توضیح دادم. ریشه عمیق توصیه کرده که خانم‌ها و آقایون باید با هم، دست در دست هم، برای حل مشکلات تلاش کنند. من به اندازه چک چک سفر نکردم ولی می‌دونم هنوز خیلی سیارات هست که باید روی این موضوع کار کنند. اون جا فرصت‌ها بین خانم‌ها و آقایون برابر نیست.

مامان: متاسفانه زمین هم درگیر چنین موضوعی هست. فکر خوبیه این نکته هم به چک چک یادآوری می‌کنیم که در طرح درس‌هاشون جا بدن.

سپیدار: خب حالا ویززز جون به من بگو این ریشه عمیق کی بوده؟ چیا گفته؟ به نظر میاد حرفاش جالبن.

ویززز: به به، چی بهتر از حرف زدن از کسی که خیلی دوستش داری.

سپیدار: مگه دیدیش؟

ویززز: نه بابا! ریشه عمیق  خیلی خیلی سال پیش زندگی می‌کرد. حالا یاد و خاطره‌اش و راهنمایی‌های خیلی خوبش برای ما مونده، ولی من خیلی دوسش دارم. ریشه عمیق به ما کمک کرده که وضعیت سیاره رو بهتر کنیم. این طور که تاریخ ما میگه سال‌ها پیش اوضاع سیاره به ریخته بود، هیچی خوب نبود، جنگل‌ها آسیب دیده بودن، آلودگی زیاد شده بود، حیوانات نمی‌تونستن دیگه توی اون وضعیت ادامه بدن و شروع به مهاجرت به سیارات دیگه کردن. خلاصه حال و روحیه و اعصاب همه مردم ما به هم ریخته بود.

مامان: تا این که؟!

سپیدار: ریشه عمیق اومد و همه رو نجات داد؟

ویززز: هاهاها. ریشه عمیق از مردم سیاره خودمون بود و از جایی نیومد ولی دیگه وقتی اوضاع خیلی به هم ریخت صبرش تموم شد و گفت باید کاری بکنه. از اون به بعد شد همراه و همقدم همه. ریشه عمیق ما رو نجات داد ولی نه اون طوری که توی فیلم‌هاست و یک قهرمان همه کارها رو انجام میده و یکهو همه مشکلات حل میشن.

سپیدار: راست میگی آدم وقتی میگه قهرمان این تصویر میاد تو ذهنش.

ویززز: اون اومد و کنار مردم ایستاد و راهنمایی‌شون کرد تا خودشون توانایی نجات دادن خودشون و سیاره رو پیدا کنند.

مامان: شما هنوز به راهنمایی‌هاش عمل می‌کنید؟

ویززز: بله.

مامان: پس فکر کنم ریشه عمیق هنوز در حال نجات دادن شما باشه.

ویززز: درست می‌گید. راهنمایی‌های ریشه عمیق همیشه با ما هست.

مامان: برامون گفته بودی که به همه توصیه کرد باغچه محله داشته باشن تا اوضاع بهتر شه.

ویززز: دقیقا. ریشه عمیق هم مثل شما همه رو به مشورت کردن تشویق می‌کرد.

سپیدار: ای وای حالا از این به بعد مامان بیشتر از قبل به بقیه میگه مشورت کنید، مشورت خوبه.

مامان: ببین نتیجه‌اش چه خوبه.

ویززز: سیاره ما مسیر پر پیچ و خمی رو پشت سر گذاشته. این طوری نبود که پذیرفتن حرف‌های ریشه عمیق برای همه راحت باشه یا مردم‌مون بتونند خیلی زود بهش اعتماد کنند. مسیر سختی بود. ولی ریشه عمیق یک ویژگی داشت که اوضاع رو بهتر می‌کرد.

سپیدار: چه ویژگی‌ای؟

ویززز: هر توصیه‌ای که به بقیه می‌کرد خودش اول از همه اجرا می‌کرد و حتی بهتر از همه. اگر می‌گفت به هم دیگه خوب گوش کنید و با هم مهربون باشید، خودش زودتر از بقیه داشت به حرف‌های مردم گوش می‌داد و بهشون محبت می‌کرد. تا قبلش خیلی برای همه سخت بود که خوب گوش کنند.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه