قسمت ۷۷ – آموزش کائنات

Program Picture

سپیدار و ویززز

قسمت ۷۷ – آموزش کائنات
۲۶ مرداد ۱۴۰۲

خبر!خبر! چک‌چک جانم یک مشورت بسیار مهم با ما دارد و نظرات من و مامان و ویززز و البته همه شما شنوندگان عزیز، بسیار مهم خواهد بود. این قسمت از برنامه ما را بشنوید و نظرات‌تان را برایمان بفرستید. این فرصتی است که نظرات خود را برای برنامه درسی کل کائنات مطرح کنید.

***

سپیدار: سلام بچه‌ها

ویززز: وقت بخیر شنوندگان عزیز

مامان: سلام به شما، حالتون چطوره؟

چک چک: بچه‌ها جون، سلام

سپیدار: امروز 26 مرداد ماه 1402 خورشیدی و 17 آگوست 2023 میلادی است و شما به برنامه سپیدار و ویززز گوش می‌کنید.

مامان: واقعا ویززز جان، ازت ممنونم که این گوی جهان‌نما رو تعمیر کردی و ما می‌تونیم چک چک هم در برنامه‌مون داشته باشیم. باعث خوشحالیه.

چک چک: منم خوشحالم.

ویززز: باعث افتخار منه!

سپیدار: چک چک جون، قبل شروع برنامه داشتی می‌گفتی که امروز یک مشورت مهم با ما و شنوندگان داری. من خیلی کنجکاو شدم که واقعا شما، با این همه امکانات، سفرهای فضایی و عضویت در کنوانسیون صلح کائنات چی می‌خوای از ما بپرسی؟

مامان: سپیدار جانم مشورت همیشه خوبه. باور کن.

چک چک: خب راستش موضوعی که می خوام در موردش مشورت کنم یک طورهایی به شما هم مربوطه.

ویززز: پس در مورد زمینه؟

چک چک: هم بله هم نه. بذارید از اول شروع کنم. مدتی پیش، من و بقیه سفیران صلح، از همه کائنات در یک جلسه خیلی بزرگ دور هم جمع شدیم. خیلی جمع جالبی بود، موجودات مختلف از همه سیارات اونجا بودن.

سپیدار: لابد به جز زمین!

چک چک: بله متاسفانه به جز زمین ولی خب امیدواریم به زودی یک نفر از طرف شما زمینی‌ها برای سفیر صلح بودن انتخاب بشه و ما بتونیم از حضورش در این جمع استفاده کنیم.

مامان: سپیدار جان، امیدوارم که اون سفیر صلح تو باشی و به آرزوت برسی.

ویززز: به به خیلی جالب میشه. هم علاقه داری هم تعهد. عالی میشه.

سپیدار: مرسی ممنونم از حمایتتون.

چک چک: بله. در این جلسه جالب که همه سفیران صلح حاضر بودند، ما یادگیری‌هامون رو ریختیم وسط. هر کس توضیح داد در یک سال اخیر چه چیز جدیدی یاد گرفته و چه تجربیاتی داشته.

مامان: حتما خیلی جلسه طولانی‌ای بوده.

چک چک: بله. ولی خب هم بحث جالب و هیجان‌انگیزی بود، هم هر کس از یک سیاره با فرهنگ و آداب و لباس خاصی اومده بود برای همین هیچ خسته نمی‌شدیم.

سپیدار: یادمه گفته بودی یک زبان مشترک در کائنات هست که همه بلد هستند. درست میگم؟ توی این جلسه‌تون به این زبان مشترک حرف می‌زدید؟

چک چک: بله درست میگی سپیدار جان.

ویززز: این زبان مشترک خیلی خوبه. به همه کمک می‌کنه که بهتر فکرهای هم رو بفهمن و کمتر اختلافی پیش بیاد.

چک چک: دقیقا همین طوره. توی این جلسه ما آمار رو هم بررسی کردیم و تهش به نتیجه مهمی رسیدیم. اینی که می‌خوام بگم رو تا حدی می‌دونستیم ولی خب دیگه بعد از این جلسه و بررسی عمیق در موردش مطمئن شدیم.

سپیدار: که اوضاع دنیا به هم ریخته است؟

چک چک: اون که بله ولی ما به این نتیجه رسیدیم که یکی از عوامل مهمی که باعث بهم خوردن صلح میشه، مشکلات محیط زیستی است.

مامان: این نتیجه به نظر منم منطقی میاد. خب حالا چه تصمیمی گرفتید؟

چک چک: ما هم مثل خانم مه لقا ملاح به این نتیجه رسیدیم که آموزش و آگاه‌سازی خیلی خیلی مهمه. پس تصمیم گرفتیم که با همکاری سفیران سبز مجموعه دروسی در مورد جوانب مختلف مسائل محیط زیستی برای کل کائنات درست کنیم. امیدواریم که با جلب همکاری بزرگان هر سیاره این محتوا جزو آموزش عمومی برای بچه‌ها بشه.

ویززز: اووو یعنی تو مدرسه مثل بقیه درس‌ها باشه؟

چک چک: بله. مثل خوندن، نوشتن، تمرین ریاضی و یاد گرفتن مفاهیم اخلاقی که همه جای کائنات تدریس میشه.

مامان: بزرگ‌ترها چی؟ درسته که این جا روی زمین ایجاد تغییر برای بچه‌ها و نوجوون‌ها راحت‌تره ولی خب فهم من اینه که دست کم روی زمین ما به همکاری همه نیاز داریم و از توضیحات شما دو تا در چند ماه اخیر حدس می‌زنم که وضعیت بقیه کائنات هم تقریبا مثل ماست.

چک چک: بله به همکاری همه نیاز هست و برای همین محتواهایی برای بزرگسالان هم تهیه خواهیم کرد. ولی در قدم اول تمرکزمون روی تهیه درس برای بچه‌هاست توی تمام کائنات.

سپیدار: خب چک چک جونم چه کمکی از ما برمیاد؟ آخه همه سیاره‌ها با هم خیلی فرق می‌کنند، چطوری میشه یک درس رو برای همه ارائه کرد. تازه اگر ارائه کردید چطوری بچه‌ها زبون‌های مختلف رو بفهمن؟ اووو راستی زبان مشترک داشتید. خوبه.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه