Program Picture

مداد نارنجی فرزندم

قدردانی
۲۶ مرداد ۱۴۰۲

آیا کودکان ما قدردانی کردن را آموخته‌اند؟ این مهارت در نوع نگاه آن‌ها به اطرافیان‌شان و همین‌طور در کیفیت روابط آن‌ها با دیگران تاثیر مهمی دارد. در این اپیزود درباره آن بیشتر می‌شنویم.

***

سلام. به پادکست مداد نارنجی فرزندم خوش آمدین. در این هفته به سراغ موضوع قدردانی می‌رویم. می‌خواهیم درباره این صحبت کنیم که قدردانی کردن به چه معناست؟ فرق آن با تشویق کردن چیست؟ و یادگیری این مهارت چه اهمیتی برای ما و کودکان دارد؟

آیا تا به حال از اعضای خانواده قدردانی کرده‌اید؟

انسان موجودی اجتماعی است و بخشی از هویت او در اجتماع شکل می‌گیرد. یکی از نیازهای مهم در اجتماع پذیرش و دیده شدن هست. نیاز به دیده شدن و پذیرش توسط جامعه برای افراد اعتماد به نفس و عزت نفس به همراه دارد. خانواده یک اجتماع کوچک یا یک جامعه کوچک است که کودک اولین تجربه بودن در جامعه را در خانواده کسب می‌کند، یکی از راه‌های پذیرش و توجه به افراد در جوامع قدردانی می‌باشد. همینطور در خانواده هم که اجتماع کوچکی است برای بالا بردن سطح اعتماد به نفس و پذیرش، می‌توان از اعضا قدردانی کرد.

یکی از راه‌های پرورش عزت نفس در کودکان اینکه از والدین ارزشمند بودن را دریافت کنند یعنی کودکان خودشان را افراد مفیدی در خانواده بدونند که قسمتی از این ارزشمندی توسط قدردانی محیا می‌شود. در قسمت‌های قبل در مورد همدلی و شناخت احساس و نیاز صحبت کردیم.

بیایید به مکالمه‌هایی بین یک فرزند و مادرش گوش دهیم:

کودک: مامان من امروز همه ظرف‌ها رو جمع کردم.

مادر: پسرم من حس خستگی داشتم و نیاز به استراحت و وقتی تو ظرف‌ها رو جمع کردی من احساس خشنودی کردم و نیازم به استراحت تامین شد.

کودک: مامان برات کلید ماشینت رو آوردم.

پدر: دخترم من عجله داشتم و نیاز به سرعت داشتم و وقتی تو کلید ماشین رو پیدا کردی احساس رضایت کردم و نیازم به زمان بیشتر تامین شد.

در مثال‌های بالا افراد به جهت قدردانی از احساس و نیاز برطرف شده خود صحبت می‌کنند .

در قدردانی کودکان متوجه می‌شوند که تمرکز بر روی چه کاری بوده است و توانسته‌اند برای دیگری کاری انجام بدهند و احساس رضایت داشته باشند، اما در انواع تشویقی که ما ممکن است به کار بریم لزوما کودکان متوجه این موضوع نمی‌شوند.

قدردانی به کودکان می‌آموزد که کارهای کوچک‌ هم‌ می‌تواند به زندگی بقیه غنا ببخشد.

در عین حال قدردانی به کودکان می‌آموزد که نسبت به احساسات دیگران حساس باشند، همدلی خود را گسترش دهند و سایر مهارت‌های زندگی را نیز فرا بگیرند.

ما گاهی می‌توانیم با سوالاتی به کودکان کمک کنیم راجع به موضوع قدردانی عمیق‌تر فکر کنند. مثلا می‌توانیم از آنها بپرسیم که چه چیزهایی در زندگی آنها وجود دارد که خوب است بابت آنها شکر کنند و از خداوند قدردانی نمایند.

دوستان عزیز این قسمت از برنامه هم به پایان رسید. امیدواریم تقویت این مهارت به ظاهر ساده اما بسیار مهم به کودکان کمک نماید شادی و درک و ارتباطات بهتری را در زندگی خود تجربه نمایند. مثل هر مهارت دیگری بهترین فضا برای یادگیری برای کودکان محیط خانواده می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم در طول این برنامه تا برنامه بعدی تجربه‌هایی که در زمینه قدردانی داشتین رو با ما در میون بگذارین و همچنین در صورتی که نظر یا پیشنهادی در ارتباط با برنامه داشتین لطفا حتما مطرح کنین و ما رو از نظراتتون محروم نکنین. تا قسمت آینده خدانگهدار.

سایر بخش‌ها
news letter image

ثبت نام در خبرنامه