کاکائو و روغن یا آرد و شکر؟

Program Picture

مداد نارنجی

کاکائو و روغن یا آرد و شکر؟
۲۰ مهر ۱۴۰۲

مداد نارنجی، داستان یک همکاری موفق بین متین و دوستان‌اش رو برای بچه‌ها تعریف می‌کند. داستان یک همکاری که طعم دل‌چسبی داشت.

 

بچه‌ها متین تو دفترش یه عالمه مواد غذایی کشیده بود، مثل تخم مرغ، شیر، آرد، شکر، کاکائو، و روغن. امروز بچه‌ها تو مدرسه‌شون یه اتفاق جالب افتاده بود. چند روز ‌قبل معلم‌شون به بچه‌های مدرسه گفته بود هر کسی یک ماده غذایی با خودش بیاره. یه نفر شیر، یکی روغن، متین هم آرد، یکی دیگه تخم مرغ، و یه نفر دیگه کاکائو بیاره. بچه‌ها فکر ‌می‌کنید چی می‌خوان درست کنند؟ بعد که همه بچه‌ها این مواد رو حاضر کردند و آوردند معلمشون گفت هر کسی یه چیز خوشمزه درست کنه. اما متین با خودش فکر کرد با آرد چه غذای خوشمزه‌ای میشه درست کرد؟ به تنهایی مگه میشه با آرد غذا درست کرد؟ اولش فکر کرد نون درست کنه، اما دید روغن و آب نیاز داره و با آرد خالی نمیشه غذای خوشمزه درست کرد. حس تعجب و کنجکاوی داشت. یکی ‌دیگه از دوستاش هم که شیر داشت همینطور ‌فکر ‌می‌کرد که با شیر چه غذای خوشمزه‌ای درست کنه؟ بعد دید تمام دوستاش هم مثل اون یکم گیج شدن و نمی‌دونند چی کار کنند. بعد از معلمشون پرسیدند که آخه چجوری با یک ماده غذایی یه چیز خوشمزه درست کنند؟ معلمشون گفت خب دو تا دوتا یه غذای خوشمزه درست کنند، مثلا متین که آرد داشت با دوستش که کاکائو داشت یک گروه بودند. اما باز هم نتوانستند حدس بزنند چی میشه با آرد و کاکائو درست کرد. یا مثلا یه نفر که روغن داشت با کسی که شیر داشت هم یک گروه بودند، اونا هم ‌نمی‌دونستند با شیر و روغن چی درست کنند که خوشمزه بشه. بعد معلمشون یه حرف عجیبی زد. گفت همه مواد غذایی باید با هم همکاری کنند تا یه غذای خوشمزه درست بشه. دوستای متین فکر کردند چطوری مواد غذایی می‌تونند همکاری کنند؟ آخه متین و دوستاش قبلا با هم همکاری کرده بودند. با همکاری هم یه نقاشی گروهی کشیده بودند و به کلاسشون زده بودند یا با همکاری هم برای جشن آخر سال آماده شده بودند و سرود خوندند. اما الان نمی‌دونستند مواد غذایی هم می‌تونند با هم همکاری کنند. بعد یه دفعه متین یه جرقه تو ذهنش خورد. یک بار دیگه به همه موادی که دوستاش آورده بودن یک نگاهی انداخت و گفت آها فهمیدم، میشه همه مواد غذایی رو با هم قاطی کنیم و کیک درست کنیم. آخه متین وقتی مامانش کیک درست می‌کنه دیده بود که چه چیزهایی لازمه. مواد غذایی می‌تونند با همکاری هم تبدیل به کیک باشند. دوستان متین از ‌معلمشون هم برای درست کردن کیک کمک ‌گرفتند و با هم همکاری کردند و یک‌ کیک ‌خوشمزه درست کردند که کاکائویی بود. وقتی متین رسید خونه این اتفاق رو برای مامانش تعریف‌ کرد و گفت خیلی کیک خوشمزه‌ای شده بود. مامانش حس خوشحالی داشت به متین گفت به نظرت تو خونه چه کسانی با کمک چه وسایلی با هم همکاری می‌کنند تا خونه تمیز بشه؟ متین گفت مثلا من خونه رو مرتب می‌کنم، تو با جارو خونه رو جارو می‌کشی، بابا با اسکاچ و مایع ظرف‌ها رو ‌می‌شوره. همه با همکاری هم خونه مرتب می‌کنیم. بعد دوتایی یک نگاهی به دور و برشون انداختن و دیدن یکم اوضاع خونه نامرتبه و به نظر میاد وقتشه یک تمیزکاری حسابی با همدیگه انجام بدن.

بچه‌ها شما تو چه کاری با خانواده همکاری می‌کنید؟ توی اون کار از چه وسایلی استفاده می‌کنید؟ راستی بچه‌ها دوست دارین من و شما با همکاری همدیگه یک نقاشی بکشیم؟ من یک قسمت نقاشی رو می‌کشم و براتون می‌ذارم تو کانال دردانه، شما اون نقاشی رو ببینین و هر جوری که خودتون دوست داشتین تکمیلش کنین. بعد هم اگه خواستین می‌تونین برای من بفرستین به آدرس دردانه. خیلی جالب میشه نه؟ پس منتظر نقاشی‌هاتون هستم. تا برنامه بعدی خدانگهدار.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه