قسمت ۶ – زندگی هماهنگ

Program Picture

پادکست سفید

قسمت ۶ – زندگی هماهنگ
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

چطور جنبه‌های مختلف زندگی ما مثل شغل، تحصیل، ازدواج، خانواده، تفریح و دوستی‌هایمان می‌تواند نه تنها با هم در تضاد نباشد بلکه هماهنگ باشد؟ این هماهنگی زندگی به چه کار می‌آید؟ اینکه زندگی ما هماهنگ باشد یا نه، چه تأثیری در دنیای ما دارد؟ اصلا هماهنگی چیست؟

***

جوانی دورانیه که همه‌ی ما خودمون رو برای زندگی آینده آماده می‌کنیم. آمادگی ما برای آینده نه تنها برای زندگی شخصیمون لازمه که بر روی اجتماعمون هم تاثیر می‌ذاره. ما جوان‌ها وارثان آینده‌ی جهانیم. همه این رو می‌دونیم اما چطوری به بهترین وجه ممکن می‌تونیم خودمون رو برای مسئولیت‌های آینده آماده کنیم؟

چقدر از وقتمون رو باید صرف تحصیلات دانشگاهی، شغلی و حرفه‌ای کنیم؟ چقدر از وقتمون رو باید به کمک دادن به جامعه و اطرافیانمون اختصاص بدیم؟

سال‌های جوانی دورانیه که برای مسیر زندگیمون تصمیمات مهمی می‌گیریم. تحصیلاتمون رو تکمیل می‌کنیم. شغلمون رو انتخاب می‌کنیم. شروع به پول درآوردن و امرار معاش می‌کنیم. ازدواج می‌کنیم و صاحب فرزند می‌شیم. از همه بالاتر اینکه توی همین دوران جوونیه که بیشتر از هر موقع دیگه‌ای جستجو و تحقیق می‌کنیم و صفات اخلاقی که در آینده راهنمای ما هستن رو انتخاب می‌کنیم و یاد می‌گیریم. اگر زمانی را در دوران جوانی صرف خدمت کردن و کمک به دیگران کنیم، می‌تونیم دانش و تجارب جالب و مفیدی را برای زندگی آینده‌مان کسب کنیم.

وقتی بی‌چشم‌داشت یه زمانی از این دوران جوانی را فقط به خدمت اختصاص بدیم، راحت‌تر می‌تونیم رشته تحصیلی و شغلمون انتخاب کنیم، چون اون موقع شغل و رشته تحصیلی انتخاب می‌کنیم که به نحوی بتونه به جامعه‌مون کمک کنه و در مسیر خدمت باشه. چرا؟ به نظرم گفته‌های افراد بزرگ و تاثیرگذار توی تاریخ جواب خوبی برای این سوالمون باشه.

بودا میگه خوشبختی وقتی حاصل میشه که کار و سخنان شما هم به نفع خودتون باشه هم دیگران. به همه بگویید قلب سخاوتمند، کلام محبت‌آمیز و زندگی پر از خدمت و شفقت، بشریت را زنده نگه می‌دارد. سعدی میگه خویشتن را خیر خواهی، خیر خواه خلق باش. ماری کوری فیزیکدان و شیمی‌دان میگه هر یک از ما باید برای پیشرفت خودمان تلاش کنیم و در عین حال مسئولیت تمام نسل بشر را به دوش کشیم.

روی تی بنت نویسنده و وکیل آمریکایی می‌گوید دلیل لبخند کسی باش. باعث شو انسان‌ها احساس دوست داشته شدن کنند. همان کسی باش که به خوبی‌های مردم ایمان دارد. از نظر نلسون ماندلا رهبر آزادی‌خواه، شفقت انسانی ما را به یکدیگر پیوند می‌زنه، نه چون به هم ترحم می‌کنیم، به این خاطر که آموخته‌ایم چگونه رنج مشترک خود را به امید آینده تبدیل کنیم. به گفته‌ی برتراند راسل فیلسوف و منطق‌دان و ریاضی‌دان انگلیسی، انسانیت را به خاطر بسپار و باقی هر چه هست را فراموش کن. از نظر لئو تولستوی نویسنده روس، عشق تنها راه نجات بشریت از تمام بیماری‌هاست. تنها معنی زندگی خدمت به بشریت است. هر آنچه با روح کمک به دیگران انجام بدیم خدمت محسوب میشه. این خیلی مهمه که در دوران جوانی با تحصیلات دانشگاهی و یاد گرفتن حرفه یا شغل خودمون برای جهانی که به ارث می‌بریم آماده بشیم. اما به نظرتون تحصیل فقط یادگیری محتوای کتاب‌هاست؟ میشه خدمت و تحصیل رو از هم جدا کرد؟

می‌تونیم خدمت و کمک به دیگران رو یه عرصه یا یه زمینه‌ای برای به کارگیری دانشی که یاد گرفتیم در نظر بگیریم. این طوری مجبور نیستیم از هم جداشون کنیم و یکی رو انتخاب کنیم. خدمت میشه بخشی از فرایند آماده شدن ما برای آینده. یعنی خدمت بشه محور زندگیمون. چرخ دوچرخه رو دیدین؟ تمام حرکت تایر دو چرخه روی تکیه‌گاه وسط چرخه. اگه اون نباشه نم‌یچرخه، اگر تکیه‌گاه ما در زندگی خدمت و کمک به دیگران باشه تبدیل به یه اصل و راهنما در سراسر زندگیمون میشه و کمک می‌کنه مسیر درستی انتخاب کنیم.

به نظرتون ازدواج چه کمکی می‌تونه به جامعه کنه؟ بهتر نیست به جای ازدواج به تحصیلاتمون ادامه بدیم، کار کنیم یا به جامعمون خدمت کنیم؟ خدمت یه موضوع فراگیره که بر تمام وجوه زندگی ما تاثیر میذاره. وقتی روح خدمت ایثارگرانه داشته باشیم، یعنی هر کاری رو با روحیه‌ی کمک به دیگران انجام بدیم، در زندگی حرفه‌ای، در معاملات با دیگران، به عنوان عضوی از جامعه، روابطمون با دیگران، همه تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه