دهه‌ها آزار و اذیت استادان و دانشجویان بهائی؛ پیش‌درآمدی بر وقایع امروز ایران

Program Picture

اخبار جوامع بهائی

دهه‌ها آزار و اذیت استادان و دانشجویان بهائی؛ پیش‌درآمدی بر وقایع امروز ایران
۲۲ مهر ۱۴۰۲

ژنو – ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳ – اخراج اخیر هزاران نفر از استادان و دانشجویان از دانشگاه‌ها و مدارس ایران، صرفا به دلیل حمایت آنها از برابری و عدالت در این کشور، یادآور پاکسازی اساتید، معلمان و دانشجویان بهائی است که بلافاصله پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ آغاز شد. محرومیت از تحصیلات عالی برای بهائیان ایران همچنان بی‌وقفه ادامه دارد و اکنون این بی‌عدالتی به سرنوشتی اندوهناک برای ایرانیان از هر پیشینه‌ای تبدیل شده است.

اخراج بهائیان از دانشگاه‌ها و ممانعت از تحصیلات عالی آنها، بعدها در مجموعه‌ای از اسناد دولتی، به ویژه مصوبۀ سال ۱۳۶۹ در مورد «مسئلۀ بهائیان» به امضای رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای در آمد و به بخشی از سیاست‌های رسمی حکومت تبدیل گردید. این مصوبه خواستار «مسدود شدن» راه پیشرفت و توسعۀ جامعۀ بهائی و محرومیت بهائیان از فرصت‌های تحصیلی بود و توسط یکی از گزارشگران ویژۀ سازمان ملل متحد کشف و منتشر شد.

سیمین فهندژ، نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو گفت: «در چند ماه گذشته، دولت ایران هزاران استاد، معلم و دانشجو را به دلیل حمایت از برابری زنان و مردان و تلاش برای داشتن اجتماعی عادلانه و برابر، از مدارس و دانشگاه‌های کشور اخراج کرده است. اکنون با افزایش ظلم و ستم بر کل اجتماع ایران، این دانشجویان و استادان متعهد و مجرب آنها، به اجبار شریک درد و رنجی شده‌اند که بیش از ۴۴ سال بر بهائیان تحمیل شده است.»

فایل بیانیه

منبع: جامعه جهانی بهائی

news letter image

ثبت نام در خبرنامه