تشدید سرکوب‌ بهائیان در ایران همراه با یورش به بیش از ۲۰ خانه

Program Picture

اخبار جوامع بهائی

تشدید سرکوب‌ بهائیان در ایران همراه با یورش به بیش از ۲۰ خانه
۲۲ آبان ۱۴۰۲

ژنو – ١٠ نوامبر ٢٠٢٣ – مأموران امنیتی ایران این هفته به خانه‌های بیش از ۲۰ بهائی در کرج و همدان به صورت مسلحانه یورش بردند و بر اساس آخرین اطلاعات موجود، حداقل ۱۹ نفر را بازداشت کردند. بسیاری از این بهائیان در جریان این حملات مورد آزار و اذیت کلامی و فیزیکی قرار گرفتند. جدیدترین دستگیری‌ها و تفتیش منازل که شامل آزار و اذیت چهار زن سالمند نیز بود، این نگرانی‌ها را تأیید می‌کند که دولت ایران بار دیگر فشارها بر جامعه ستمدیده بهائی در این کشور را مضاعف کرده است.

ده بهائی دیگر- که همگی زن هستند – ماه گذشته در اصفهان دستگیر شدند. بیست و شش نفر دیگر به مجموع ۱۲۶ سال زندان محکوم شدند. در مجموع، حداقل سی و دو نفر از ماه گذشته در سراسر کشور بازداشت شده‌اند.

خانه‌های پنج زن سالمند ۷۰ تا ۹۰ ساله در همدان مورد یورش قرار گرفت. یکی از این افراد از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و دیگری پس از حمله به منزلش به دلیل آشفتگی و اضطراب ناشی از این اتفاق به سرعت به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شد. در موردی دیگر درب منزل خانم سالمند ٨٢ ساله را شکستند و در غیاب وی اقدام به تفتیش و واژگونی وسایل منزل وی کردند. شوهران دو نفر از این زنان از جمله بیش از ۲۰۰ بهائی‌ای بودند که پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ توسط حکومت ایران اعدام شدند .

فایل نسخه کامل بیانیه

منبع: جامعه جهانی بهائی

news letter image

ثبت نام در خبرنامه