Program Picture

اخبار جوامع بهائی

آرامگاه حضرت عبدالبهاء: ساخت‌وساز به مرحله مهمی نزدیک می‌شود

۱۰ مرداد ۱۴۰۲

مرکز جهانی بهائی — ساخت آرامگاه حضرت عبدالبهاء به سرعت در حال انجام است و تیم پروژه در حال آماده شدن برای پی‌ریزی سازه سقف مشبک است. این سقف روی ساختمان مرکزی‌ای قرار خواهد گرفت که پیکر مطهر حضرت عبدالبهاء را برای همیشه در خود جای خواهد داد.

تیم پروژه با استفاده از بلوک‌های پلی‌استایرن گسترده با دقت قالب‌گیری برای سقف مشبک را انجام داده‌اند. این بلوک‌ها به‌طور ویژه برش داده شده‌اند تا فضا‌های خالی‌ای برای بتن‌ریزی ایجاد کنند و به این صورت ساختار ظریف سقف را شکل دهند.

ساختار منحصر‌به‌فرد سقف از یک صفحه مسطح بلند تشکیل‌ شده است و به همین جهت ضروری است که بتن‌ریزی یکباره انجام شود. تیم پروژه برای تکمیل کار باید به طور مداوم بیش از ۴۸ ساعت کار کنند.

خسرو رضایی، مدیر پروژه، توضیح می‌دهد که دو نوع بتن‌ریزی در حال انجام است – بتن خاکستری استاندارد و بتن سفید با کیفیت بالاتر – و ترتیب بتن‌ریزی این دو باید به دقت هماهنگ شود.

آقای رضایی می‌گوید: «نقاط بتن‌ریزی در چهار جهت شیب‌دار هستند. چهار پمپ برای ریختن بتن سفید از بالا به پایین‌ترین مناطق در انتهای شمال و جنوب سقف مشبک تا سطحی از پیش‌تعیین‌شده استفاده می‌شود. سپس از بتن خاکستری برای پر کردن مناطق باقی‌مانده در سه نوبت جداگانه استفاده می‌شود.»

 

منبع: سرویس خبری جامعه بهائی

news letter image

ثبت نام در خبرنامه