Program Picture

اخبار جوامع بهائی

پیشگامان فکری ایرانی خواستار پایان «شرمساری تاریخی» سرکوب بهائیان هستند

۰۵ بهمن ۱۴۰۲

ژنو – ۲ بهمن ۱۴۰۲ (۲۲ ژانویه ۲۰۲۴) – گروهی متشکل از بیش از ۱۵۰ تن از مدافعان حقوق بشر، فعالان اجتماعی و سیاسی ایرانی، با امضای یک بیانیۀ عمومی بسیار قوی «موج بازداشت‌های جدید علیه بهائیان و محرومیت آنها از حقوق اولیه انسانی و مدنی» را محکوم کرده‌اند.

این گروه با پیوستن به تعداد بی‌شماری دیگر در انعکاس روح کمپین «داستان ما یکیست»، از هم‌وطنان خود خواسته‌اند که در همبستگی با جامعۀ بهائی ایران هم‌صدا شوند.

در بیانیه آمده است که «بهائیان در ایران بیش از یک قرن و نیم است که تحت فشار و سرکوب سیستماتیک عقیدتی، سیاسی، آموزشی و اقتصادی بوده و هستند» و اضافه می‌کند که پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷، «این سرکوب ابعادی وسیع‌تر و شدتی ضدانسانی‌تر یافته است». در میان امضاءکنندگان، افرادی برجسته، از جمله فعالان حقوق بشر، دانشگاهیان، حقوقدانان و وکلا، هنرمندان و مقامات پیشین هستند.

این تازه‌ترین مورد از سلسله بیانیه‌هایی است که در سال‌های اخیر توسط افراد برجستۀ ایرانی در حمایت از حقوق جامعۀ بهائی در آن کشور صادر شده است. بهائیان بزرگترین اقلیت مذهبی غیرمسلمان ایران هستند و بیش از ۴۴ سال تحت سرکوب جمهوری اسلامی بوده‌اند. جامعۀ جهانی بهائی (BIC)، در آذرماه امسال دربارۀ استفادۀ دولت ایران از «روش‌های بی‌رحمانه و شدیدتری» برای سرکوب جامعۀ بهائی هشدار داد.

 

متن کامل بیانیه

منبع: جامعه جهانی بهائی

news letter image

ثبت نام در خبرنامه