راز و نیاز موثر

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

راز و نیاز موثر
۲۱ شهریور ۱۴۰۲

آیا وقتی دعا و مناجات می‌کنید حواس‌تان پرت می‌شود، به اثرش اطمینان ندارید، یا با بی‌حوصلگی دعا می‌خوانید؟ راز و نیاز روزانه برای سلامت و بهروزی ما لازم است. بنابراین مهم است برای این که تأثیر دعا و نماز ما بیشتر شود، نکاتی را رعایت کنیم.

***

پریسا: دوستان عزیز، سلام. من پریسا هستم و خوشحالم که امروز هم فرصتی دست داد تا با یک قسمت دیگه از برنامه آموزه‌های نو در خدمت شما باشم.

فرزاد: من هم فرزادم. در برنامه امروز با سه مقاله با شما هستیم. در بخش اول به دو مقاله شش نکته برای راز و نیاز روزانه و سه قانون برای راز و نیاز مؤثر نوشته ردیانس تالی می‌پردازیم.

پریسا: و در قسمت دوم با مقاله ای از دیوید لنگنس با عنوان بلایا: سه راه برای جلوگیری از تلفات وحشتناک آنها در خدمتتون هستیم.

فرزاد: دوستان با ما همراه باشید.

پریسا: دوستان همونطور که اول برنامه گفتیم در قسمت اول این برنامه به دومقاله از ردیانس تالی داریم درباره راز و نیاز.

فرزاد: ردیانس از دانشگاه مریلند در رشته ارتباطات فارغ‌التحصیل شده و با همکاری مادرش کارگروه‌هایی با موضوع رفع تعصب نژادی تشکیل می‌ده.

پریسا: فکر می‌کنم می‌تونم بگم که اکثر ما تجربه تاثیر دعا و مناجات رو تو زندگیمون داشتیم. مخصوصا در لحظات سخت.

فرزاد: بله. اما فکر می‌کنی این تجربه باعث می‌شه که ما به راز و نیاز روزانه رو بیاریم؟

پریسا: خوب راستش فکر می‌کنم خیلی پشتکار و ممارست می‌خواد که راز و نیاز رو بخشی از برنامه زندگی روزانه‌مون بکنیم. یعنی فکر می‌کنم اگر از بچگی بهش عادت کنیم، تو بزرگسالی هم به این کار ادامه می‌دیم. در غیر این صورت باید خیلی آدم منضبطی باشیم یا انقدر تاثیر راز و نیاز رو در زندگی تجربه کرده باشیم که اصلا نتونیم بدون اون روزمون رو تموم کنیم.

فرزاد: درسته. اما خیلی‌ها هم ممکنه بگن که از دعا و مناجاتشون تاثیری که لازمه رو نمی‌گیرن.

پریسا: اتفاقا این نکته ای هست که ردیانس هم در مقاله‌هاش بهش اشاره میکنه. اون تو مقاله‌ی سه قانون برای راز و نیاز مؤثر از مخاطبینش می‌پرسه: «آیا وقتی دعا و مناجات می‌کنید حواس‌تون پرت می‌شه، به اثرش اطمینان ندارید، یا با بی‌حوصلگی دعا می‌خوانید؟ در این صورت، راز و نیاز شما اثر چندانی نداره.”

فرزاد: و بعد به نقل از روث مافت (Ruth Moffett) به سه نکته کلیدی اشاره می‌کنه.

پریسا: قبل از اینکه به این سه نکته اشاره کنی بهتره روث مافت رو به شنونده‌هامون معرفی کنیم.

فرزاد: روث مافت نویسنده‌ای بهائی بوده که درباره ادیان جهانی تحقیق می‌کرده و بعد از ملاقاتش با حضرت شوقی افندی، نوه ارشد حضرت عبدالبهاء، مطالب مفصلی درباره دعا و مناجات نوشته.

پریسا: سه قاعده مهم درباره دعا و نیاز که روث بعد از این ملاقات می‌نویسه اینه:

۱. با تمرکز، خلوص و عشق دعا کنید.

۲. هر چه ایمان و اطمینان بیشتری داشته باشید دعای شما تأثیر بیشتری خواهد داشت.

۳. هر روز صبح و شب دعا و مناجات کنید.

فرزاد: فکر می‌کنم این استمرار روزانه خیلی مهمه.

پریسا: باهات موافقم. یعنی اگر بتونیم یه ساعت مشخصی در روز رو به این کار اختصاص بدیم، و خودمون رو برای اون زمان آماده کنیم، بعد از مدتی دیگه بی‌حوصله نخواهیم بود و اتفاقا با تمرکز بیشتری راز و نیاز می‌کنیم و تاثیرش رو هم در زندگیمون خواهیم دید.

فرزاد: ردیانس درباره همین مورد، توی مقاله بعدش با عنوان شش نکته برای راز و نیاز روزانه میگه: راز و نیاز روزانه برای سلامت و بهروزی ما لازمه؛ جسم رو شفا می‌ده، ذهن رو آروم می‌کنه و روح را جلا می‌ده. بنابراین مهمه برای اینکه تأثیر دعا و نماز ما بیشتر بشه یک سری نکات رو رعایت کنیم.

پریسا: اگر موافقی شش نکته‌ای که ردیانس تالی با نگاه به آثار بهائی برای تاثیر بیشتر دعا و مناجات بهشون اشاره می‌کنه رو با شنوندهامون در میون بذاریم.

فرزاد: بله. ۱. برای دعا و مناجات از متونی که مظاهر ظهور نازل کرده‌اند استفاده کنید.

پریسا: خیلی‌ها دوست دارند در دعا و مناجات‌شان مستقیما و از زبان خودشان با خدا راز و نیاز کنند. اما در آیین بهائی اعتقاد بر این است که وقتی با استفاده از کلمات و آثار نازله از مظاهر ظهور، یعنی پیامبران، با خدا مناجات کنیم تأثیرش بیشتره.

فرزاد: 2. از دعا و مناجات فردی غافل نشید.

پریسا: البته دعای دسته‌جمعی برای جامعه‌سازی خیلی خوبه اما خوبه که همیشه وقت جداگانه‌ای هم برای خلوت کردن با خالق خودمان بگذاریم.

فرزاد: 3. هر روز صبح و شب دعا و مناجات کنید.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه