مردسالاری به ضرر مردان هم هست

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

مردسالاری به ضرر مردان هم هست
۲۴ مرداد ۱۴۰۲

از مفهوم مردسالاری این‌طور برمی‌آید که در جامعه‌ مردسالار، مردان منتفع می‌شوند و زنان متضرر. اما تحقیقات نشان داده که بسیاری از مردان، نه تنها از مردسالاری سودی نمی‌برند، بلکه زیان هم می‌بینند. در آثار آیین بهائی حتی می‌بینیم که مردسالاری، بشریت را از پیشرفت بازمی‌دارد. دانکن توماس و دنیل گرولین در مقاله اول توضیح می‌دهند که چرا قدرت‌ بخشیدن به زنان برای کل بشریت و نه فقط زنان، سودمند است. همین دلیل بسیار خوبی است که با کودکان و نوجوانان‌مان درباره مضرات مردسالاری صحبت کنیم.

***

فرزاد: همراهان همیشگی آموزه‌های نو سلام. من فرزادم

پریسا: و من هم پریسا.

فرزاد: خوشحالیم که امروز هم با دو مقاله دیگه از وب‌سایت بهائی‌تیچینگز در خدمت شما هستیم.

پریسا: مقاله اول امروز عنوانش هست: آیا مردسالاری به ضرر مردان هم هست؟ نوشته دانکن توماس و دنیل گرولین.

فرزاد: و مقاله دوم با عنوان چرا باید با نوجوان‌ها درباره تبعیض جنسیتی حرف زد نوشته نسیم منصوری.

پریسا: دوستان با ما همراه باشید که خیلی حرف برای گفتن داریم.

فرزاد: دوستان همونطور که گفتیم مقاله اول امروز عنوانش هست: آیا مردسالاری به ضرر مردان هم هست؟ نوشته دانکن توماس و دنیل گرولین.

پریسا: دنیل گرولین مهندس کامپیوتره. چندین سخنرانی و مقاله درباره شناخت آیین بهائی داشته و کتابش با عنوان «عیسی و مسیحیت اولیه در اناجیل» توسط انتشارات جورج رونالد در سال ۲۰۰۲ منتشر شده.

فرزاد: دانکن توماس مهندس الکترونیکه. او الآن در زمینه سیاست‌گذاری‌ها در تحقیقات علمی کار می‌کنه.

پریسا: راستش رو بخوای من از موضوع این مقاله و زاویه‌ای که نویسنده مقاله بهش نگاه می‌کنه خیلی خوشم اومد.

فرزاد: باهات موافقم. در بیشتر فرهنگ‌ها و در اکثر جاهای دنیا مردسالاری را می‌شه دید. ما باهاش زندگی می‌کنیم.

پریسا: پس شاید بد نباشه اول تعریفی از مردسالاری بدیم.

فرزاد: حتما. مردسالاری یک نوع نظام اجتماعی است. هر نظام اجتماعی بر اساس جهان‌بینی خاصی شکل گرفته که نحوه‌ی زندگی و ارتباط انسان‌ها با هم در سایه‌ی آن جهان‌بینی مشخص می‌شه. در نظام مردسالاری نهادهای اجتماعی به شکلی ساخته می‌شوند که مردان همیشه در مصدر قدرت و تسلط هستند.

پریسا: و خوب این قدرت و تسلط به خودی خود باعث می‌شه که حق و حقوق نصف دیگه جامعه پایمال بشه. و اگر هم کسی از این نیمه بخواد اعتراض بکنه، حتما مورد خشم و غضب قرار می‌گیره و به هر ترتیبی شده ساکتش می‌کنیم. نمونه‌هاش رو این روزها کم نمی‌بینیم. نظر آیین بهائی چیه؟

فرزاد: از نظر آیین بهائی مردسالاری مانع پیشرفت بشره برای این‌ که به تبعیض و نابرابری بین زن و مرد دامن می‌زنه. حضرت عبدالبهاء، فرزند ارشد حضرت بهاءالله موسس و بنیان‌گذار آیین بهائی، اهمیت برابری زن و مرد را به این شکل توصیف می‌کنند: «عالم انسانی را دو بال است. یک بال رجال یک بال نساء.»

پریسا: که رجال یعنی مردان و نساء یعنی زنان.

فرزاد: درسته. «تا دو بال متساوی نگردد، مرغ پرواز ننماید. اگر یک بال ضعیف باشد، پرواز ممکن نیست. تا عالم نساء متساوی با عالم رجال در تحصیل فضائل و کمالات نشود، فلاح و نجاح چنان‌که باید و شاید ممتنع و محال.»

پریسا: پس طبق این گفته‌ حضرت عبدالبهاء، نابرابری زن و مرد مانع پیشرفت کل بشر می‌شود. درست فهمیدم.

فرزاد: همین‌طوره.

پریسا: داده‌های علمی چی می‌گه؟ آیا در این مورد تحقیقی انجام شده؟

فرزاد: تحقیقات علمی این رو تأیید می‌کند. در آمریکا تحقیق گسترده‌ای درباره نیروهای کار در مراکز علمی شده. متوجه شده‌اند که جلوی مشارکت برابر زنان موانع سیستماتیک زیادی وجود داره. اما نکته اصلی این که در این تحقیق ثابت شده که کنار گذاشتن زنان تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته در کنار گذاشتن انواع فکر و ایده‌های علمی. به این ترتیب دامنه خیلی تحقیقات کم شده و به بعضی از موضوع‌ها اصلا پرداخته نشده. در نتیجه علم فقط به مجموعه‌ محدودی از موضوعات پرداخته که نفعش هم به تعداد کمتری رسیده.

پریسا: نکته قابل توجه اینه که در آیین بهائی فقط به گفتن این‌که نابرابری زن و مرد مانع پیشرفت کل بشریت می‌شه اکتفا نشده. حضرت عبدالبهاء از این هم فراتر رفته و در جایی می‌فرمایند که تا وقتی جلوی پیشرفت زنان گرفته بشه مردان هم چنان که باید و شاید پیشرفت نخواهند کرد.

فرزاد: چطور؟ اگر مردان در قدرت هستند چطور نمی‌توانند پیشرفت کنند؟ چه دلایلی وجود داره که نشان بده ممانعت از پیشرفت زنان به ضرر مردان هم هست؟

پریسا: شاید این تحقیق جواب سؤالت رو بده. یکی از دانشگاه‌های هلند درباره این تحقیق کرده که چرا مردان شیعه داوطلبانه به جنگ شبه‌نظامیان سنی در عراق می‌روند. آن‌ها داوطلب می‌شوند، یعنی هر وقت بخواهند می‌توانند به کشورشان برگردند اما این‌ کار را نمی‌کنند و هر وقت هم برای مرخصی به کشورشان می‌روند باز برای جنگیدن به عراق برمی‌گردند.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه