بهائیان بی‌تفاوت نیستند

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

بهائیان بی‌تفاوت نیستند
۱۷ مرداد ۱۴۰۲

با بحران‌هایی که هر روز گوشه‌ای از دنیا را فرا می‌گیرد و شور و هیجانی که همه ما برای رفع زودتر این بحران‌ها داریم، سؤالی مرتب به گوش می‌رسد: آیا بهائیان بی‌تفاوت و منفعل نیستند؟ بیشتر مردم راه‌ حل این بحران‌ها را سیاسی می‌دانند و چون بهائیان در سیاست حزبی وارد نمی‌شوند و از این و آن شخصیت سیاسی، بد یا خوب نمی‌گویند به نظر می‌رسد که نسبت به بحران‌ها بی‌اعتنا و به مسائل اطراف‌شان بی‌علاقه هستند. آیا واقعاً این‌طور است؟ جودی کاب در مقاله‌ اول به این سؤال پاسخ می‌دهد. در مقاله دوم امروز موضوعی را وامی‌شکافیم که سؤال خیلی‌هاست: آیا چیزی به عنوان بهترین دین دنیا وجود دارد؟ اگر بله، پس اصل وحدت ادیان درباره چیست؟ و اگر نه، پس چه فرقی بین اعتقاد به این یا آن دین وجود دارد؟

***

پریسا: دوستان عزیز سلام. من پریسا هستم و به همراه همکارم فرزاد با یک قسمت دیگه از آموزه‌های نو در خدمتتون هستیم.

فرزاد: دوستان امروز هم دو مقاله از وب‌سایت بهائی تیچینگز رو براتون خلاصه کردیم.

پریسا: مقاله اول عنوانش هست بهائیان بی‌تفاوت و منفعل نیستند نوشته جودی کاب.

فرزاد: و مقاله دوم با عنوان آیا چیزی به عنوان بهترین دین دنیا وجود دارد؟ نوشته شهاب محبوبی.

پریسا: دوستان با ما همراه باشید

فرزاد: همون طور که گفتیم مقاله اول امروز نوشته جودی کاب هست با عنوان بهائیان بی‌تفاوت و منفعل نیستند.

پریسا: جودی کاب استاد بازنشسته‌ دانشگاه‌ست که این روزها اوقات فراغتش رو با سرودن شعر و نوشتن کتاب کودکان پر می‌کنه.

فرزاد: با بحران‌هایی که هر روز گوشه‌ای از دنیا رو فرا می‌گیره و شور و هیجانی که همه ما برای رفع زودتر این بحران‌ها داریم سؤالی مرتب به گوش می‌رسه: آیا بهائیان بی‌تفاوت و منفعل نیستند؟

پریسا: می‌شه درک کرد که چرا عده‌ای چنین سؤالی بکنند. از بیرون که نگاه کنی ممکنه واقعا اینطور به نظر بیاد که بهائی‌ها بی‌تفاوت و منفعلن. بیشتر مردم راه‌حل این بحران‌ها رو سیاسی می‌دونند و چون بهائیان در سیاست حزبی وارد نمی‌شوند و از این و اون شخصیت سیاسی بد یا خوب نمی‌گن به نظر می‌رسه که نسبت به بحران‌ها بی‌اعتنا و به مسائل اطراف‌شون بی‌علاقه هستند. در صورتی که اینطور نیست.

فرزاد: بله، آیین بهائی به بهائیان توصیه می‌کنه که «عالم‌بین باشید نه خودبین».

پریسا: می‌شه ربطش رو توضیح بدی تا هم برای من و هم برای شنونده‌هامون روشن‌تر بشه عالم‌بین باشید نه خودبین یعنی چی؟

فرزاد: در آیین بهائی از بهائیان خواسته می‌شود که فراتر از چارچوب‌های معمول به بحران‌های جهان فکر کنند. خدماتی هم که جامعه‌ بهائی در سراسر جهان ارائه می‌کنه بر اساس چنین درکی از مسائل جهانی شکل گرفته. بهائیان معتقدند که با ظهور حضرت بهاءالله، بنیان‌گذار آیین بهائی، دور جدیدی از نیروهای روحانی و معنوی در دنیا آغاز شده که به کمک آن شکل روابط انسانی به کلی تغییر خواهد کرد و در نهایت همه انسان‌ها مانند یک خانواده با هم متحد می‌شوند و زندگی خواهند کرد.

پریسا: خوب در جواب اون‌هایی که می‌گن اینها تو صحبت خیلی قشنگن ولی در عمل چه راهکارهایی پیش رو می‌ذارین چی باید گفت؟

فرزاد: بهائیان معتقدند برای رسیدن به وحدت عالم انسانی باید ایمان داشته باشند، دعا کنند، و هر کسی به وظایفش عمل کنه. بنابراین برای رسیدن به این هدف هر کس باید بر دو مانع غلبه کنه: انفعال و بی‌تفاوتی. که البته با این همه خبرهای بد کار ساده‌ای نیست.

پریسا: اگر درست متوجه شده باشم بنابراین بهائیان معتقدند مشکلات دنیا رو فقط با راه حل‌های مادی نمی‌شه حل کرد. بلکه این مشکلات راه‌حل‌های معنوی و روحانی داره و برای رسیدن به اتحاد و وحدت باید معنویت رو در افراد تقویت کرد.

فرزاد: درسته. و کارهایی که بهائیان می‌کنند در همین جهت است. البته چون این کارها مثل فعالیت‌های سیاسی پر سر و صدا نیست بهائیان متهم به انفعال و بی‌تفاوتی می‌شوند.

پریسا: یعنی اگر دنیا بتونه بین راه‌حل‌های مادی و معنوی تعادل برقرار کنه و هر دو رو همراه و همگام پیش ببره، می‌شه به دنیای بهتری برای همه ما امیدوار بود درسته؟

فرزاد: بله.

پریسا: خب، اگر کسی بپرسه این فعالیت‌های معنوی بهائیان چیه، جواب چیه؟

فرزاد: اگر بخوایم شنونده‌ها رو دقیق‌تر با فعالیت‌های معنوی جامعه بهائی آشنا کنیم باید بگیم به طور خلاصه بهائیان چهار فعالیت اصلی انجام می‌دهند: جلسات دعا، کلاس‌هایی برای تأمل و تفکر روحانی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان.

پریسا: پس اگر بخوام جمع‌بندی کنم فعالیت‌های روحانی و معنوی روحیه وحدت رو در ما تقویت می‌کنه و همین روحیه باعث می‌شه که در راه‌حل‌های مادی‌مون، نفع همگان رو در نظر بگیریم نه فقط نفع خودمون. همین نشون می‌ده که ما در قبال آنچه در دنیا داره اتفاق می‌افته بی‌تفاوت و بی‌اعتنا نیستیم.

پریسا: دوستان امیدواریم که قسمت اول برنامه رو پسندیده باشید. در قسمت دوم، مقاله‌ای آیا چیزی به عنوان بهترین دین دنیا وجود دارد؟ نوشته شهاب محبوبی رو با شما مرور می‌کنیم.

فرزاد: شهاب محبوبی فارغ‌التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه وسترن کاناداست. شهاب ده سال گذشته را در زمینه فناوری اطلاعات در سیلیکون ولی و در سواحل غربی کانادا کار کرده.

 

news letter image

ثبت نام در خبرنامه