قسمت ۹ – از اقدامات فست فودی تا اقدامات رابین هودی اجتماعی

Program Picture

جابه‌جا

قسمت ۹ – از اقدامات فست فودی تا اقدامات رابین هودی اجتماعی
۱۶ دی ۱۴۰۰

چطور به کمک پروژه‌های توسعه اقتصادی-‌اجتماعی توی محله‌ها و دهکده‌ها میشه به گسترش رفاه کمک کرد؟ وقتی ما در مورد رفاه در یک محله صحبت می‌کنیم، حائز اهمیته که اون جامعه نیازشو در چی می‌بینه؟ چه فهمی از رفاه داره؟ اصلا مفهوم واقعیت اجتماعی چیه؟ احساس تعلق و مشارکت عمومی چه نقشی در ایجاد رفاه در یک جامعه دارن؟

***

خدا وکیلی تو دنیا داره اقدامات اجتماعی زیادی صورت می‌گیره و خداوکیلی انگار نه انگار که داره این اقدامات انجام می‌شه!‌ اصلا بعضی‌ها نظرشون اینه‌‌ که ای فعالان اجتماعی لطفا اقدام اجتماعی انجام ندید! دلیلشونم اینه که شما هر چی بیشتر به بعضیا می‌گید که مثلا زباله تولید نکنین، محیط زیست رو آلوده نکنین، اینقدر حیوونا رو نکشید و گوشت نخورید! مثل بچه‌ای که بهش بگن نکن، بدتر می‌کنه! بدتر می‌کنن! اینطوری تیتر اول رسانه‌ها می‌شن و این یعنی معروفیت، و معروفیت یعنی درآمد بیشتر! یعنی از این دیدگاه کل اقدامات اجتماعی داره در خدمت فعالیت‌های ضداجتماعی صورت می‌گیره.

یه گروه دیگه که من اسمشونو می‌ذارم فعالان فست‌فودی هم بهتره کاری نکنن! مثل این دوست ما که با گذاشتن یه استوری یا پست در مورد صرفه‌جویی تو مصرف آب، دِینِ خودشو نسبت به مقابله با مصرف‌گرایی ادا می‌کنه و بعد از گذاشتن این استوری می‌ره نیم ساعت زیر دوش آب به این اقدام اجتماعی‌ش افتخار می‌کنه.

دستۀ بعدی، اقدامات اجتماعی شیره مالانۀ تبلیغاتیه، یعنی درست مثل اون رفیقم که به عنوان کاندیدای یه پست سیاسی درست قبل از انتخابات متوجه فقر تو جامعه شد، خیلی از بازیگرایی هم که میرن توی محله‌های فقیرنشین و با اهدای چند کیلو سیب‌زمینی یا یه دست لباس به سیل‌زدگان تبدیل به فعال اجتماعی می‌شن رو بررسی کنی، یا داره سنشون میره بالا یا یه مدته توجه رسانه‌ها بهشون کمتر شده. هر وقتَم تعداد فالوورای اینستاگرامشون به حد کافی رسید یا قرارداد جدید بستن یا تو انتخابات برنده شدن، متوجه می‌شن که اصلا فقر اولویت جامعه نبوده!

دسته‌ی بعدی، اقدامات اجتماعی رابین‌هودانه است که از ثروتمندا می‌گیرن به فقرا میدن. با این تفاوت که رابین‌هودای ما به جای زور شمشیر، شما رو به عنوان یه ثروتمند دعوت به یه گلریزان می‌کنن، یک شام خیلی خوب میدن، یه گروه موسیقی معروف میارن و چند تا عکس از خونه‌هایی که تعمیر کردن نشون می‌دن، اشک همه رو در میارن و درست در همین لحظه دراماتیک از خیرین پول جمع می‌کنن! البته گه دستمزد گروه موسیقی و هزینه شام و دستمزد کارمندای ثابت خیریه رو کم کنیم، تازه اگرم این وسط پولی خورده نشه،‌ در نهایت با مبلغ باقی‌مونده برای یه خانواده به قید قرعه یه ست لوازم گرمایشی چینی می‌شه خرید!‌

راستش هیچ‌کدوم از این کارا بد نیست، ولی در تمام این مواردی که من گفتم اگه صد در صد اقدامات هم خیرخواهانه باشه، بیش از اینکه به جامعه کمک شه تا مسئولیت رفاه خودشو، خودش به عهده بگیره، اگه دقت کنین داره بیشتر به فعالین اجتماعی کمک می‌شه!

news letter image

ثبت نام در خبرنامه