عدالت و درستکاری‌

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

عدالت و درستکاری‌
۱۶ خرداد ۱۴۰۲

بررسی مقاله‌های «تفاوت بین عدالت و درستکاری‌» نوشته Keng-Liang Huang و چطور راستی و حقیقت واقعی خودمون رو با دیگران به اشتراک بذاریم نوشته Peter Gyulay.

***

پریسا: شنوندگان پر و پا قرص آموزه‌های نو. این برنامه رو با آرزوی بهروزی و تندرستی برای شما شروع می‌کنیم.

فرزاد: امیدواریم هر جا که هستین چرخ گردون به کامتون بچرخه. من فرزادم و به همراه همکارم پریسا یک قسمت دیگه از برنامه آموزه‌های نو رو تقدیمتون می‌کنیم.

پریسا: این هفته هم در ده دقیقه آینده با دو مقاله با شما همراه خواهیم بود.

فرزاد: مقاله اول عنوانش هست: «تفاوت بین عدالت و درستکاری‌» نوشته Keng-Liang Huang.

پریسا: و مقاله دوم با عنوان چطور راستی و حقیقت واقعی خودمون رو با دیگران به اشتراک بذاریم نوشته Peter Gyulay.

فرزاد: دوستان با ما همراه باشید.

پریسا: Keng-Liang Huang اصالتا تایوانی هست. او کتابی به دو  زبان انگلیسی و چینی درباره تجربیات روحانیش به عنوان یک بودایی، مسیحی و بهائی نوشته. در حال حاضر خانه‌دار هست و به همراه همسرش از دو فرزند نوجوان‌شان نگهداری می‌کنه. به علاوه بلاگی داره که در اون درباره تجربیات روحانیش می‌نویسه.

فرزاد: خوب پریسا نظرت راجع به این مقاله چیه؟

پریسا: راستش اولش خیلی متوجه منظور نویسنده نشدم. اما بعد که یکم بیشتر راجع بهش فکر کردم متوجه شدم که اتفاقا داره به نکته مهم و قابل توجهی اشاره می‌کنه.

فرزاد: خوب، قبل از اینکه نکته مورد نظر نویسنده رو به شنونده‌ها بگی می‌خوای بگیم که نظر نویسنده درباره عدالت و درستکاری چیه؟

پریسا: بله حتما. خوب Keng-Liang برای روشن‌تر کردن مطلبش بین عدالتی که در دنیا هست و عدالتی که در احکام الهی هست تفاوت قائل می‌شه.

فرزاد: از نظر نویسنده، ما نمی‌تونیم معنی عدالت رو بدون پذیرفتن قوانین الهی بفهمیم. وقتی قوانهین الهی رو رعایت کنیم، عدالت الهی هم بر ما روشن می‌شه.

پریسا: بله، در حقیقت قوانین الهی برای تنبیه بشر نیست بلکه راهنمایی هست برای هدایت بشر. از نظر نویسنده قوانین الهی که با اومدن هر پیامبری روح جدیدی می‌گیرن، به ما کمک می‌کنن تا این معنی عدالت رو بفهمیم.

فرزاد: حالا سوال اصلی اینه که این عدالت چطور با درستکاری پیوند می‌خوره؟

پریسا: خوب این همون نکته جالب این مقاله هست. وقتی قوانین الهی رو بدونیم و سعی کنیم اون‌ها رو رعایت کنیم، اعمال ظاهریمون با اونچه در قلبمون هست هماهنگ می‌شه و این خودش نشونه‌ای از درستکاریه.

فرزاد: صبر کن خیلی تند جلو رفتی. منظورت اینه که یک معنی درستکاری هماهنگی بین اون چیزی هست که در قلبمون می‌گذره و اونچه که در ظاهر انجام می‌دیم. یعنی اگر این دو با هم هماهنگ نباشن عدالت رو رعایت نکردیم، نه برای خودمون و نه دیگران، درست متوجه شدم؟

پریسا: بله، دقیقا. حالا ارتباط بین عدالت و درستکاری از دید Keng-Liang برات روشن شد؟

فرزاد: فکر می‌کنم. تا حالا به معنی عدالت با این دید فکر نکرده بودم.

پریسا: خوب یکی از دلایلی که ما خلاصه‌ای از مقاله‌هایی با دید افراد مختلف رو با شنونده به اشتراک می‌گذاریم همینه دیگه!

فرزاد: دوستان، قبل از اینکه برنامه امروز رو ادامه بدیم، می­خواهیم یک بار دیگر خواهش کنیم که به شبکه‌های اجتماعی و تلگرام PersianBMS سر بزنید و درباره­ی مقاله‌ها نظر بدهید.

پریسا: آدرس صفحه­ی فیس­بوک و تلگرام­مان را در آخر همین برنامه باز هم به اطلاع شما می­رسانیم.

فرزاد: در ضمن، از این به بعد، برنامه­های «آموزه­های نو» از طریق ساندکلاد و پادکست PersianBMS هم قابل دسترسی است.

پریسا: خوب فرزاد موافقی بریم سراغ مقاله دوم نوشتهPeter Gyulay؟

فرزاد: بله. اگر موافق باشی اول نویسنده مقاله رو معرفی کنیم.

پریسا: بفرمایید.

فرزاد: Peter Gyulay فارغ التحصیلِ رشته فلسفه هست و در حال حاضر به عنوان مشاور مشغول به کاره. اگر مایل بودین بیشتر با اون و کارهایی که در زمینه مشاوره انجام می‌ده آشنا بشین، می‌تونید به وب سایتش با عنوان thinktalktransform سر بزنین.

پریسا: به نظرم این مقاله بی‌ربط به مقاله قبلی نیست.

فرزاد: چطور؟

پریسا: خوب نویسنده مقاله می‌گه بر اساس تعالیم دیانت بهائی ما موظفیم که اگر چیزی یا حقیقتی رو می‌دونیم که فکر می‌کنیم دیگران از اون بی خبرن باهاشون در میون بذاریم. همون طور که می‌دونی حضرت بهاءالله بنیان‌گذار دیانت بهائی تاکید می‌کنن که این کار رو باید در نهایت مهر و محبت انجام بدیم. اگر مخاطب پذیرفت که خیلی هم عالی، وگرنه، نباید اصرار کرد؛ بلکه اون را باید به حال خود گذاشت و از خدا خواست که او رو هدایت کنه.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه