Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۷

قسمت ۱۴
۲۷ دی ۱۴۰۱

بررسی گفتگوی شادی طلوعی والاس با متالی شاکا باندا درباره «چگونه جاز یگانگی را ترویج می‌کند».

***

پریسا: شنوندگان عزیز سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی من پریسا و همکارم فرزاد با یک قسمت دیگه از مجموعه آموزه‌های نو در خدمت شما هستیم.

فرزاد: دوستان من هم به نوبه خودم به شما خوش‌آمد میگم. برنامه این هفته رو اختصاص

داده‌ایم به معرفی یکی از پادکست‌های وب‌سایت بهائی ‌تیچینگز.

پریسا: در این پادکست شادی طلوعی والاس با متالی شاکا باندا، موزیسین، مربی و مدافع عدالت اجتماعی ساکن بوستون، درباره اینکه «چگونه جاز یگانگی را ترویج می‌کند.» صحبت کرده.

فرزاد: دوستان ازتون دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

قسمتی رو که شنیدین بخشی از مصاحبه شادی بود با متالی شاکا باندا.

پریسا: شادی رو که می‌شناسین. موزیسنی که با الهام از آموزه‌های بهائی ترانه‌سرایی میکنه. او همینطور ویراستار بخش هنری وب‌سایت بهائی تیچینگز هست و با هنرمندان بهائی درباره منبع الهامشون به گفتگو می‌نشینه. در این مصاحبه با متالی شاکا باندا درباره چالش‌هایی که برای شناخت هویت خودش روبرو بوده صحبت می‌کنه و اینکه چطور با کمک اعتقادات روحانیش تونسته بر این چالش‌ها غلبه کنه. اعتقادات روحانی یکی از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری پروژه یگانگی و جدیدترین آلبوم موسیقی متالی هم بوده. به علاوه متالی معتقده موسیقی می‌تونه در سیستم آموزشی تاثیر عمیق بذاره و از اون طریق عدالت اجتماعی رو در جامعه ترویج داد.

فرزاد: پدر متالی مسیحی و اهل مالاوی است و مادرش بهائی و آفریقایی-آمریکایی. شاید یکی از دلایل اصلی‌ای که متالی به موسیقی جاز، عدالت اجتماعی و مهاجران آفریقایی-آمریکایی علاقمند شده رشد در محیطی چند فرهنگی بوده. متالی معتقده موسیقی می‌تونه باعث تبدیل و پیشرفت بشر بشه و به همین دلیل لازمه که وارد سیستم آموزشی بشه. او با این ایده تصمیم گرفته خودش دست به کار بشه و موسیقی آموزش بده.

پریسا: فکر می‌کنم شاید بد نباشه برای شنونده‌ها بیشتر توضیح بدیم که چرا متالی به پیوند

موسیقی جاز، عدالت اجتماعی و مهاجران آفریقایی-آمریکایی علاقمند شده.

فرزاد: حتما. متالی در دانشگاه ماساچوست در رشته مطالعات فرهنگ آفریقای-آمریکایی در زمینه موسیقی جاز تحصیل کرده. او میگه جاز هنری آمریکایی هست و آفریقایی-آمریکایی‌ها آن را خلق کرده‌اند. موسیقی جاز ریشه در مبارزات سیاه‌پوستان آفریقایی- آمریکایی‌ها داره. او میگه موسیقی جاز حالا دیگه تبدیل به یه هنر بین المللی شده. اما برای او مطالعه تاریخ زندگی آفریقایی-آمریکایی‌ها و چگونگی شکل گرفتن این هنر منبع الهام آثار هنریش هست.

پریسا: و اصلا اینکه چرا به موسیقی جاز و تاریخ سیاه‌پوستان علاقمند شده؟ برای اینکه او در خانواده‌ای که به موسیقی جاز علاقه داشتن بزرگ شده و همیشه به موسیقی جاز البته از نوع خوبش گوش می‌داده.

فرزاد: مادرش هم گرداننده یه گروه کر بوده که موسیقی گاسپل اجرا می‌کردن.

پریسا: بله. او به ساز ساکسیفون علاقمند میشه و شروع به یادگرفتن می‌کنه. و یواش یواش خودش هم شروع به آهنگ‌سازی می‌کنه. او میگه در ساختن آثار هنریش از حسی که درونش هست الهام می‌گیره و به این حس درونی اعتماد داره. و میگه با وجود اینکه در دنیای موسیقی به خصوص جاز معمولا به افراد توصیه میشه که راه و روش هنرمند خاصی رو پیشه کنن، متالی معتقده موزیسین‌ها هر کدوم در زندگیشون تجربه‌های متفاوتی دارن و به همین دلیل این توانایی رو دارن که موسیقیای متفاوت و منحصر به فرد تولید کنن.

فرزاد: یکی از تازه‌ترین پروژه‌هایی که متالی به اتمام رسونده آلبوم جدی دی هست با ایده وحدت نوع بشر. گرچه او میگه این آلبوم حکایت داستان زندگی خودش هست اما معتقده دیگران هم می‌تونن باهاش ارتباط برقرار کنن چون درش از چیزهایی گفته میشه که همه ما به نوعی و در مرحله‌ای از زندگیمون تجربه کردیم و می‌کنیم. مثلا در برهه‌ای از زندگی دچار گیجی میشیم چون هیچ چیز برامون روشن نیست، در مرحله‌ای دیگه دچار چالش میشیم. اما وقتی از اون مشکلات با موفقیت می‌گذریم می‌بینیم که چقدر چیزهای جدید یاد گرفتیم و البته خیلی چیزهای دیگه که همه ما تجربه می‌کنیم.

پریسا: موافقی قسمتی از یکی موسیقی‌های متالی رو برای شنونده‌ها پخش کنیم؟

فرزاد: حتما.

فرزاد: جالبه متالی میگه این آلبوم در حقیقت بازتابی هست از تصور او از انسان با تمام جنبه‌هاش: انسانی، جسمانی و از همه مهم‌تر روحانی. او در این آلبوم سعی می‌کنه به این

سوال که چطور می‌تونه فرد بهتری باشه جواب بده. متالی میگه در زندگی چالش‌های

زیادی رو پشت سر گذاشته. در خانواده‌ای بزرگ شده که مادرش بهائی معتقدی بوده اما

پدرش پایبند به اصول اخلاقی نبوده و به الکل و مواد مخدر اعتیاد داشته.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه