مادی‌گرایی و بالا گرفتن تئوری‌های توطئه و فرقه‌گرایی

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

مادی‌گرایی و بالا گرفتن تئوری‌های توطئه و فرقه‌گرایی
۰۹ خرداد ۱۴۰۲

بررسی مقاله «مادی‌گرایی و بالا گرفتن تئوری‌های توطئه و فرقه‌گرایی» نوشته نسیم منصوری.

***

پریسا: شنوندگان عزیز رادیو پیام دوست، شما شنونده یک قسمت دیگه از برنامه آموزه‌های نو هستین. ما از استودیوی خانگی رادیو پیام دوست در کانادا در خدمتتون هستیم.

فرزاد: من هم خدمت شما شنوندگان عزیز وقت‌به‌خیر عرض می‌کنم و امیدوارم که همگی در کمال صحت و سلامت باشید.

پریسا: این هفته با یک مقاله از وب‌سایت بهائی تیچینگز در خدمت شما هستیم.

فرزاد: این مقاله را خانم نسیم منصوری نوشته با عنوان «مادی‌گرایی و بالا گرفتن تئوری‌های توطئه و فرقه‌گرایی».

پریسا: نسیم منصوری در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع لیسانس در دو رشته مهندسی شیمی و نویسندگی حرفه‌ای در آمریکاست. او در پراگ متولد شده و در فعالیت‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی مربوط به تواندهی جوانان،‌ نوجوانان و کودکان در کشورهای مختلف فعالیت کرده.

فرزاد: دوستان تا انتهای برنامه همراه ما باشید. امیدواریم که خلاصه این مقاله نظرتون رو جلب کنه. فراموش نکنید که نسخه کامل این مقاله را می‌توانید در وب‌سایت بهائی تیچینگز بخوانید البته به زبان انگلیسی.

پریسا: دوستان با ما همراه باشید.

فرزاد: اوایل که ویروس کووید 19 اوضاع دنیا رو به هم ریخته بود و هنوز این ویروس برای کسی آشنا نبود، تئوری‌های زیادی درباره منشا ویروس، راهکارهای غیرعملی برای پیشگیری و درمان این بیماری و واکسن‌هایی که در حال تهیه بودن به سرعت در فضاهای مجازی پخش شد.

پریسا: بله، یادمه یکی از این راهکارها استفاده از روغن‌های گیاهی عجیب، استفاده از دهان‌شویه یا بو کردن مواد ضدعفونی مثل وایتکس بود. این راهکارها رو خیلی از افراد به وسیله اینترنت انتشار می‌دادند و تعداد زیادی از مردم بدون تحقیق و بررسی از این روش‌ها تقلید می‌کردند.

فرزاد: و قسمت جالب این ماجرا اینه که خود ما هم ممکن است در حالی که به این باورهای غیر معتبر و مضحک می‌خندیم ولی گاهی در دام این اطلاعات غلط و مضر بیفتیم.

پریسا: حالا سؤالی که نسیم منصوری در مقاله امروزمون که عنوانش هست «مادی‌گرایی و بالا گرفتن تئوری‌های توطئه و فرقه‌گرایی» طرح می‌کنه اینه که چرا باور و انتشار به تئوری‌های توطئه مضره و چه کنیم تا در دام اطلاعات غلط نیفتیم.

فرزاد: نسیم میگه که اغلب فرقه‌ها و تئوری‌های توطئه‌ی امروز بر پایه دیدگاه‌های مادی‌گرایی شکل گرفتن و نه اعتقادات روحانی. بنا بر آموزه‌های بهائی این فرقه‌ها یا نظریه‌های مادی که بر پایه مادیات به وجود آمده است و سرعت پخش آن سریع است می‌توانند عادات فکری ناسالم و مضری ایجاد کنند که باعث ناامیدی و انزوا بشه.

پریسا: بله، تو جامعه‌ای که قدرت و ثروت مالی بیشتر از صداقت، محبت و خدمت به دیگران اهمیت دارد، افراد دچار سرگردانی، ناامیدی و گیجی می‌شن. در این جوامع مردم یاد می‌گیرن که برای حل مسائل و مشکلاتشون، به دنبال راه حل‌های سریع و مادی باشن و خوب و بد بودن افراد بر پایه شرایط مادیشون هست.

فرزاد: شاید یک مثال عینی از مطلبی که گفتی و ممکنه بعضی از ما با اون مواجه شده باشیم این باشد که مبنای ارتباط و معاشرت‌مان را با دیگران بر اساس شرایط مادی اونها قرار می‌دهیم. مثلا فکر می‌کنیم هر چقدر یه خانواده‌ای پولدارتر باشه، خونه و ماشین مدل بالا داشته باشه و یا سفرهای بیشتری بره،  مهم و سرشناس‌تر هستن و ما باید با اونها دوست بشیم.

پریسا: شاید فکر می‌کنیم اینجوری ما هم مثل اونها میشیم و یا سعی می‌کنیم ترس و نگرانیمون از نداشتن ثروت و مال و بی‌ارزش شدن را با ارتباط با آنها پنهان و یا کم کنیم و حتی خیلی وقت‌ها می‌خواهیم به بقیه دوستامون نشون بدیم که ما با فلان شخص ثروتمند دوستیم و ارتباط داریم.

فرزاد: بله درسته، حضرت شوقی افندی نوه حضرت عبدالبهاء مشکل مادی‌گرایی را تاکید مفرط بر رفاه مادی می‌دونه که باعث می‌شود مسایل و ارزش‌های روحی و معنوی که پایه‌ای مطمئن و پایدار برای جامعه هست را فراموش کنیم.

پریسا: همین طور که در این مقاله هم آمده مادی‌گرایی ناشی از ترس و اضطراب ما هست. ما به جای ارزش‌های معنوی اولویت‌مان را بر اساس ارزش‌های مادی تعریف می‌کنیم و این کار باعث به وجود آمدن یک سلسله مراتب بر اساس پول، قدرت، سیاست، نژاد و ملیت می‌شود که ترس و تعصب رو به دنبال میاره.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه