تأثیر دعا و مناجات

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

تأثیر دعا و مناجات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
در این قسمت از «آموزه‌های نو» اول مقاله لورا الی با عنوان «وقتی دعا می‌خوانیم چه می‌شود» را مرور می‌کنیم. لورا می‌پرسد: چرا دعا می‌خوانیم؟ تأثیر دعا چیست؟ چرا همه‌ی دعاهای ما مستجاب نمی‌شود؟ از نظر آیین بهائی، چرا باید دعا کنیم؟
در بخش دوم برنامه، خلاصه‌ای از مقاله‌ای از ردیانس تالی را می‌شنویم. می‌دانستید که یکی از محکم‌ترین دوستی‌ها در خدمات اجتماعی شکل می‌گیرد؟
***

پریسا: باز هم یک هفته دیگه گذشت و ما با یک برنامه دیگه از سری مجموعه آموزه‌های نو در خدمت شما هستیم.

فرزاد: دوستان سلام گرم من رو هم پذیرا باشید. من فرزادم و به همراه همکارم

پریسا: پریسا

فرزاد: امروز هم با دو مقاله در خدمت شما هستیم.

پریسا: مقاله اول با عنوان «وقتی دعا می‌خونیم چه می‌شود» نوشته لورا لی.

فرزاد: و مقاله دوم نوشته ردیانس تالی با عنوان «چطور خدمات اجتماعی، دوستی‌های پایدار درست می‌کند».

پریسا: دوستان ازتون دعوت می‌کنیم طی ۱۰ دقیقه آینده با ما همراه باشید.

فرزاد: لورا یک هنرمنده کانادایی است که از رقص، طراحی رقص، نویسندگی، موسیقی، و آهنگسازی سر رشته داره. او بیشتر به خاطر فعالیت‌های هنریش با نوجوانان شناخته شده هست.

پریسا: خوب فرزاد، اگر بخوای به سوال مقاله امروز جواب بدی، اولین چیزی که به ذهنت می‌رسه چیه؟

فرزاد: منظورت اینه که وقتی دعا می‌خونیم چی می‌شه؟

پریسا: بله.

فرزاد: فکر می‌کنم خیلی‌ها دعا می‌خونن برای آرامش خودشون.

پریسا: این رو قبول دارم. در حالت عادی خیلی‌ها دعا می‌خونن برای آرامش درونشون. اما وقتی تو سختی یا مشکل هستی چی؟ اون موقع هم برای آرامشت دعا می‌خونی؟

فرزاد: خب اینجور مواقع هم آدم آرامش نیاز داره، نداره؟

پریسا: چرا. اما راستش رو بخوای من وقتی دعا می‌خونم با وجود اینکه از خدا می‌خوام که اون چه که خیر و صلاح هست پیش بیاد، اما ته دلم می‌دونم که چی می‌خوام و دلم می‌خواد که اون اتفاق اونطوری که من می‌خوام بیفته.

فرزاد: آفرین. اما لورا میگه اگر هر کدوم از ما وقتی دعا می‌خونیم از خدا چیزی رو بخواییم، و خدا هم قرار باشه به خواسته‌ی ما جواب بده، انگار خدا با خودش وارد رقابت می‌شه.

پریسا: چطور؟

فرزاد: والله مثالی که لورا توی مقاله‌اش آورده یک کم عجیبه؛ یعنی خیلی متداول نیست. اما برای توضیح حرفش کفایت می‌کنه. مثالش اینه که فرض کن یکی دعا کنه «خدایا مرا بر دشمنانم پیروز کن.»

پریسا:‌ ها ها، مثل این می‌مونه که تو یه مسابقه، هر دو طرف از خدا بخوان که طرف خودشون برنده بشه. و حالا تصور کن که خدا بخواد دعای هر دو رو مستجاب کنه. بلبشویی می‌شه.

فرزاد: خب. پس منظور لورا اینه که خدا آن‌جا ننشسته که هر کس دعایی کرد اجابت کنه.

پریسا: درسته.

فرزاد: پس دعا چه تاثیری داره؟

پریسا:  خلاصه‌ی جواب لورا اینه که بر اساس آموزه‌های بهائی دعا خواندن تأثیر داره و خداوند که بخشنده هست، به دعاهای پیروانش طبق حکمت الهی جواب می‌ده.

فرزاد: بنابراین ما گاهی چیزی رو از خدا می‌خوایم که او برامون مقدر نکرده و به همین دلیل جوابی برای دعامون نمی‌گیریم. ولی اگر چیزی از خدا بخواییم که مطابق با تقدیر الهی باشه، حتما خدا بهمون جواب می‌ده.

پریسا: البته دعا فقط برای درخواست این یا اون چیز از خدا نیست. آیین بهائی پیروانش رو تشویق به دعا می‌کنه برای بیدار کردن پتانسیل کامل روح و وجدان. در این حالت می‌تونیم مثل آینه‌ای بشیم که صفات خداوند رو در خودمون منعکس می‌کنیم. اگر موافقی این قسمت رو با کلمات مکنونه‌ای از حضرت بهاءالله که لورا نقل کرده به پایان برسونیم.

یَا ابْنَ الوُجُودِ

صَنَعْتُکَ بِأَیادِی الْقُوَّهِ وَخَلَقْتُکَ بِأَنامِلِ الْقُدْرَهِ، وَأَوْدَعْتُ فِیْکَ جَوْهَرَ نُوری فَاسْتَغْنِ بِهِ عَنْ کُلِّ شَیءٍ، لأِنَّ صُنْعی کامِلٌ وَحُکْمی نافِذٌ لا تَشُکَّ فِیهِ وَلا تَکُنْ فِیهِ مُرِیباً.

پریسا: دوستان امیدواریم قسمت اول برنامه امروز رو پسندیده باشید. فرزاد، موافقی بریم سر مقاله دوم این هفته؟

فرزاد: بله، بفرمایید.

پریسا: این مقاله نوشته ردیانس تالی هست با عنوان «چطور خدمات اجتماعی، دوستی‌های پایدار درست می‌کند».

فرزاد: ردیانس از دانشگاه مریلند در رشته ارتباطات فارغ التحصیل شده. او به چند زبان از جمله اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی مسلط هست و در اوقات فراغتش با همکاری مادرش کارگروه‌هایی با موضوع رفع تعصب نژادی در آمریکا تشکیل می‌ده.

پریسا: آمار اول مقاله ردیانس یه جورهایی برام تکون‌دهنده بود.

فرزاد: من هم فکر نمی‌کردم که طبق آمار سال 2019، 61 درصد مردم آمریکا احساس تنهایی می‌کنن. یعنی با اینکه حدس می‌زدم به خاطر نوع زندگی در آمریکای شمالی، تعداد زیادی احساس تنهایی کنن اما فکر نمی‌کردم درصد انقدر بالا باشه.

پریسا: و تازه این‌ها، آمارِ قبل از پاندمی جهانی هست.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه