همدلی بین‌فرهنگی

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

همدلی بین‌فرهنگی
۱۰ مرداد ۱۴۰۲

به این تجربه که دو نفر با وجود تفاوت فرهنگی و نژادی از درد و رنج دیگری متاثر می‌شوند، هم‌دلی بین‌فرهنگی گفته می‌شود. در مقاله‌ امروز اهمیت هم‌دلی بین‌فرهنگی برای رفع ظلم و تبعیض را بررسی می‌کنیم.

***

پریسا: دوستان عزیز، سلام. به یک برنامه دیگه از مجموعه آموزه‌های نو خوش آمدین.

فرزاد: دوستان من هم به نوبه خودم بهتون سلام می‌کنم و ازتون دعوت می‌کنم تا انتهای برنامه با مقاله‌ای از ردیانس تالی با عنوان «همدلی بین-فرهنگی چیست و چرا مهم است» همراه باشید.

***

پریسا: دوستان همونطور که اول برنامه گفتم مقاله امروز عنوانش هست «همدلی بین-فرهنگی چیست و چرا مهم است» نوشته ردیانس تالی.

فرزاد: ردیانس تالی فارغ‌التحصیل رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاری از دانشگاه مریلنده. او دو کتاب شعر هم سروده که امیدواره به زودی چاپشون کنه.

پریسا: فرزاد تو تا حالا عبارت Inter Cultural Empathy یا همدلی بین-فرهنگی رو شنیده بودی؟

فرزاد: راستش جدا جدا بله، ولی با هم خیر. این اولین باری‌یه که می‌شنوم.

پریسا: پس بذار مطلب رو با خاطره خود ردیانس شروع کنیم.

فرزاد: بفرمایید. خدا کنه که خاطره‌

پریسا: ردیانس می‌گه سال‌ها قبل در جمعی شعری رو خوندم درباره نژادپرستی، و دردی که به عنوان یه زن سیاه پوست تجربه کرده بودم. در آن‌جا یک مرد مسن ایرانی از شنیدن تجربه ترامای من به گریه افتاد. شوکه شدم. هیچ وقت تصورش رو هم نمی‌کردم که یک مرد ایرانی با منِ زنِ سیاهپوست بتونه همدردی کنه.

فرزاد: خیلی جالبه. هر کس دیگه هم بود تحت تأثیر قرار می‌گرفت.

پریسا: بله. ردیانس می‌گه که گریه اون مرد منو به یاد یکی از صحبت‌های حضرت عبدالبها در سال ۱۹۱۱ در پاریس انداخت که مضمونش اینه: “ما برای اتحاد بشر کار می‌کنیم و دعا می‌کنیم تا همه نژادهای روی زمین با هم متحد شوند، همه کشورها یک کشور شوند و همه قلب‌ها مانند یک قلب بتپند و با هم برای اتحاد و برادری کامل تلاش کنند.”

فرزاد: پس در حقیقت به این تجربه که این دو نفر با وجود تفاوت فرهنگی و نژادی از درد و رنج دیگری متاثر شدن، همدلی بین-فرهنگی گفته می‌شه. درسته؟

پریسا: درسته منهم همینطور متوجه شدم. ردیانس در ادامه چند مثال دیگه از تجربه مادرش و دوست صمیمی مادرش که اونهم اتفاقا ایرانی-آمریکایی‌یه می‌زنه.  فکر می‌کنم این مثال‌ها بتونه به درک بهتر ما از همدلی بین-فرهنگ کمک کنه.

فرزاد: حتما. خصوصا برای ما ایرانی‌ها که در ماه‌های گذشته این همدلی بین فرهنگی رو تجربه کردیم. خیلی از مردم دنیا به همراهی و همدلی با ایرانیان برای رسیدن به آزادی و عدالت پیوستن و این باعث دلگرمی ایرانی‌های داخل کشور شده.

پریسا: دقیقا.

*       *       *

پریسا: من فکر می‌کنم این همدلی‌های بین-فرهنگی ما رو در نهایت به جایی می‌رسونه که اگر یه روز یه جای دنیا دوباره حقی پایمال شد، یا خشونتی علیه گروهی از مردم از جانب گروه دیگه انجام شد، وجدان‌های بیدار اجازه نده که ظلم و تبعیض ادامه پیدا بکنه و قبل از اینکه کار به خشونت بکشه رفع بشه.

فرزاد: من هم همینطور فکر می‌کنم. موافقی چند تا از مثال‌هایی رو که ردیانس تو مقاله اش زده برای شنونده‌هامون هم نقل کنیم؟

پریسا: بله

فرزاد: ردیانس می‌گه به نظر مادرش فرهنگ تمام آن فضاهای اجتماعی، عاطفی، مادی و فیزیکی‌ای هست که در آن قرار می‌گیریم تا آن چیزی را بیافرینیم که بهش می‌گیم زندگی.

پریسا: پس بنا بر این تعریف همدلی بین‌فرهنگی صرفا آن نوع همدلی‌ای نیست که بین دو نفر به خاطر داشتن علائق مشترک یا هدف مشترک به وجود می‌آد.

فرزاد: درسته. در عین اینکه احترام به این اشتراکات و حتی ویژگی‌های هر گروه مهمه اما همدلی بین فرهنگی فراتر از اینه.

پریسا: بذار نظر یکی از دوستان مادر ردیانس که اتفاقا یه خانم بهائی ایرانی به نام هدی حسینی هست رو با شنونده‌ها درمیون بذارم. هدی می‌گه هر کدوم از ما از یه قوم و فرهنگ و ریشه اومدیم و همین تنوع هست که به دنیای ما زیبایی می‌بخشه. همدلی بین فرهنگی یعنی ما از هر فرهنگ و نژادی که هستیم بتونیم درد و رنجی که یک قوم یا فرهنگ دیگه‌ای تجربه می‌کنه رو با تمام وجود حس کنیم. و من بهش اضافه می‌کنم که: و  برای ریشه کن کردنش هر کاری که از دستمون بر می‌یاد انجام بدیم.

فرزاد: تا اینجا همه چی قبول. ولی فکر می‌کنم بد نباشه یکی دوتا مثال هم بزنیم تا بتونیم قضیه رو برای شنونده‌ها روشن تر کنیم. همدلی بین فرهنگی چه شکلی می‌تونه باشه؟

پریسا: نظر هدی حسینی اینه که: همدلی بین فرهنگی یعنی بتونی با یک نفر دیگه همراه بشی، قبولش کنی، باورش کنی و بعد بپرسی چطور می‌تونم کمک کنم؟ هدی می‌گه دوستی داشته که در دورانی که بچه‌هاش نوجون بودن بهش خیلی کمک کرده. با هدی تلفنی صحبت می‌کرده. حتی بعضی وقت‌ها می‌اومده و برای یکی دوماه پیشش می‌مونده و بهش کمک می‌کرده.

فرزاد: اینطور که ردیانس می‌گه مادرش و هدی با هم رابطه عمیقی دارن. نظر مادر ردیانس اینه که این خیلی ارزشمنده که یک نفر نه تنها تو رو ببینه یا به حرفات گوش بده بلکه دردت رو حس کنه و باهات همراه بشه تا تو حس تنهایی نکنی. اون میگه هدی من وخانواده ام رو مثل خونواده خودش می‌دونه. وقتی خونش می‌ریم من یه فرد از نژاد دیکه نیستم و اونهم یک ایرانی نیست. من باربارا هستم و اونهم هدی. ما با هم به مسئله نژاد می‌پردازیم – خوب، بد و زشت.

 

پریسا: چقدر خوب می‌شد اگر همه ما دوست و دوستی‌هایی به این عمیقی داشتیم. برای شروع فکر می‌کنی چطور می‌تونیم همدلی بین فرهنگی رو توسعه بدیم؟

فرزاد: ردیانس به نقل از مادرش و هدی می‌گه اولین راه اینه که دوست‌هایی از نژاد‌های مختلف داشته باشیم. در مورد اونها نزدیکی و صرف وقت و درد و دل کردن بهشون کمک کرده که بتونن فرهنگ‌های دیگری رو بهتر بشناسن و بهم نزدیک تر بشن.

پریسا: ردیانس در ادامه به نکته‌ای اشاره می‌کنه که برام خیلی جالب بود.

فرزاد: چه نکته‌ای؟

پریسا: از نظر مادر ردیانس خیلی از مخالفت‌های بین افراد ناشی از ناآگاهی هست. ردیانس به نقل از هدی می‌گه: هر وقت به چشم مادرت نگاه می‌کنم می‌تونم ببینم که چطور سیاهپوست بودن روی زندگی اون به عنوان، زن، مادر و مادر بزرگ تاثیر داشته. اما هیچوقت با درد خودم اون رو مقایسه نمی‌کنم چرا که همین مقایسه ما رو از تجربه‌های فردیمون دور می‌کنه. اما سوالی که از خودم می‌کنم اینه که: اگر جای تو بودم چه حسی داشتم؟

فرزاد: بله، بقول هدی ممکنه کتابی رو بخونی و به مرور زمان اون رو فراموش کنی اما چیزی رو که با تمام وجودت حس کردی هیچ وقت فراموش نمی‌کنی. وقتی یکبار نادیده گرفته شدن سیاهپوست‌ها رو حس کنی، هیچوقت از خاطرت نمی‌ره؛ می‌شه بخشی از پوست و استخوانت. و این وقتی به دست می‌یاد که خودت هم همون حس رو با تمام وجودت حس کرده باشی.

پریسا: موضوع خیلی سنگینی هست اما خیلی جالبه. امیدوارم شما شنونده‌ها هم از مطالبی که ردیانس به نقل از مادرش و هدی تو این مقاله می‌گه لذت برده باشید و براتون مفید بوده باشه.

فرزاد: قبل از خداحافظی بذار یه جمع بندی کوچیک بکنیم.

پریسا: بفرمایید

فرزاد: به قول هدی دنیا زیباتر می‌شه وقتی دوست‌هایی از فرهنگ‌های متنوع داشته باشیم. چرا که اینطوری دنیا رو با زاویه 360 درجه می‌تونیم ببینیم. و به قول مارتین لوتر کینگ گفت: “ما باید یاد بگیریم که به عنوان برادر با هم زندگی کنیم.”

news letter image

ثبت نام در خبرنامه