۹ اختراع توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار که دنیا رو تغییر داد

Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۸

۹ اختراع توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار که دنیا رو تغییر داد
۰۶ تیر ۱۴۰۲

بررسی مقاله ۹ اختراع توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار که دنیا رو تغییر داد نوشته ردیانس تالی.

***

پریسا: دوستان عزیز، وقت بخیر. من و همکارم فرزاد با یک برنامه دیگه از مجموعه برنامه‌های آموزه‌های نو در خدمتتون هستیم.

فرزاد: دوستان سلام من رو هم بپذیرید. امیدوارم ایام به کامتون باشه.

پریسا: امروز با یک مقاله خیلی جالب از ردیانس تالی در خدمتتون هستیم.

فرزاد: عنوان این مقاله هست ۹ اختراع توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار که دنیا رو تغییر داد.

پریسا: دوستان با ما همراه باشید چون شک ندارم که شما هم از شنیدن این مقاله لذت خواهید برد.

فرزاد: ردیانس از دانشگاه مریلند در رشته ارتباطات فارغ التحصیل شده. او به چند زبان از جمله اسپانیایی، فرانسه و آلمانی می‌تواند صحبت کند. در وقت‌های آزادش با همکاری مادرش کارگروه‌هایی با موضوع «مرهمی برای شفای تعصب نژادی در آمریکا» تشکیل می‌ده.

پریسا: ردیانس در ابتدای مقاله اش می‌گه اگر از افراد مختلف بپرسی چند نفر آمریکایی‌ آفریقایی‌تبار معروف می‌شناسن معمولا اسم‌های ورزشکارها، نوازنده یا خواننده‌ها، و یا دکتر مارتین لوتر کینگ رو می‌شنوید.

فرزاد: چرا فقط این اسم‌ها؟

پریسا: به این دلیل که رسانه‌ها آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار را بیشتر وقتی نقش سرگرم‌کننده پیدا می‌کنند مورد توجه قرار می‌دهند. به نظر ردیانس، بر اساس الگویی نانوشته در سیستم آموزشی آمریکا، فقط از تعداد انگشت‌شماری از قهرمانان سیاهپوست اسم برده می‌شود.

فرزاد: بله، متاسفانه ما هم تحت تاثیر اون چیزهایی هستیم که رسانه‌ها در اختیارمون می‌ذارن. در برنامه آموزه‌های نو هدف ما این هست که با معرفی مقاله‌های متنوعی که افراد با پیشینه‌ها و تجربیات مختلف می‌نویسن نقشی هر چند کوچک در تغییر این چرخه داشته باشیم.

پریسا: امیدوارم که از عهده این کار حداقل تا حدی براومده باشیم.

فرزاد: دوستان، امروز می‌خواهیم ۹ آمریکاییِ آفریقایی‌تبار رو بهتون معرفی می‌کنیم که با اختراعات‌شان به جامعه‌ی بشری کمک بزرگی کردن. احتمالا هیچ وقت نشنیده بودید که چراغ راهنمایی رانندگی رو یک آمریکایی آفریقایی‌تباری به نام گرت مورگان (Garrett Morgan) اختراع کرده بوده.

پریسا: جالبه که مورگان فقط تحصیلات ابتدایی داشته. اختراعات دیگری هم داشته مثل ماسک گاز و ماشین خیاطی پیشرفته.

فرزاد: با درآمدش از این اختراعات یک ماشین می‌خره. اما موقع رانندگی متوجه می‌شه چه هرج و مرجیه و چقدر تصادف می‌شه. به همین دلیل به فکر می‌افته و چراغ راهنمایی-رانندگی رو اختراع می‌کنه.

پریسا: مخترع ساعت‌های دیواری و رومیزی بنجامین بَنِکِر Benjamin Banneker بوده که در قرن هیجدهم زندگی می‌کرده.

فرزاد: ساعتی که بنجامین می‌سازه از چوب بوده و تا 40 سال بعد زمانی که در یک آتش‌سوزی از بین می‌ره کار می‌کرده.

پریسا: بنجامین ستاره‌شناس متبحری هم بوده. او یکی از اولین تقویم‌های نجومی آمریکا را تدوین می‌کنه که در آن خسوف‌ها و سایر رویدادهای نجومی را پیش‌بینی کرده بوده.

فرزاد: و همه فکر می‌کنن مخترع لامپ روشنایی توماس ادیسون بوده. اما لامپی که ادیسون اختراع کرده بوده عمر کوتاهی داشته و بعد از چند روز از بین می‌رفته. لوئیس لاتیمر (Lewis Latimer) رشته لامپ کربنی رو اختراع می‌کنه که عمر طولانی‌تری داشته و بیشتر قابل استفاده بوده. او بعداً در سال 1884 با ادیسون در شرکت ادیسون الکتریک لایت کار کرد.

پریسا: و حالا می‌رسیم به مخترع درب اتوماتیک آسانسور. قبل از اختراع درب اتوماتیک آسانسور توسط الکساندر مایلز (Alexander Miles)، مردم مجبور بودند درهای آسانسور را به صورت دستی ببندند و آنهایی که فراموش می‌کردند اغلب از آسانسور به پایین سقوط می‌کردند. وقتی دختر الکساندر از یکی از همین آسانسورها سقوط می‌کنه و نزدیک بوده جانش را از دست بده، الکساندر عزمش رو جزم می‌کنه که راه حلی پیدا کنه. و به این ترتیب درب اتوماتیک آسانسور رو اختراع می‌کنه.

فرزاد: مخترع ماشینِ لباس‌خشک‌کن هم یک آمریکایی آفریقایی‌تبار بوده. جورج سامپسون ماشین خشک‌کن را در سال 1892 اختراع و ثبت می‌کند. او در حق ثبت اختراع خودش نوشته: «اختراع من در رابطه با ماشین‌های لباس‌خشک‌کنی است. هدف از این اختراع این است که با چارچوب‌هایی لباس‌ها را نزدیک اجاق‌‌های حرارتی آویزان کنیم. این چارچوب‌ها طوری ساخته شده که به آسانی در جای مناسب قرار بگیرند و بعد از کار جمع شوند.»

فرزاد: دوستان، قبل از اینکه برنامه امروز رو ادامه بدیم، می­خواهیم یک بار دیگر خواهش کنیم که به شبکه‌های اجتماعی و تلگرام PersianBMS سر بزنید و درباره ی مقاله‌ها نظر بدهید.

پریسا: آدرس صفحه­ی فیس­بوک و تلگرام­مان را در آخر همین برنامه باز هم به اطلاع شما می­رسانیم.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه