Program Picture

آموزه‌های نو - فصل ۷

قسمت ۲۳
۰۸ فروردین ۱۴۰۲

بررسی مقاله‌های «اگر سختی فرصتی برای رشد باشد، آن را می‌پذیرید؟» نوشته مکینا ریورز و «چهار روش برای انتخاب شادی در دوران بحران» نوشته کیتی رومن.

***

فرزاد: دوستان عزیز سلام. من فرزادم و به همراه همکارم پریسا یک قسمت دیگه از سری هفتم برنامه آموزه‌‌‌‌های نو رو تقدیمتون می‌کنیم.

پریسا: البته برنامه یکی مونده به آخر از فصل هفتم. این هفته هم با ما همراه باشید تا خلاصه دو مقاله دیگه از وب‌سایت بهائی تیچینگز رو بهتون معرفی کنیم.

فرزاد: مقاله اول عنوانش هست: «اگر سختی فرصتی برای رشد باشد، آن را می‌پذیرید؟» نوشته مکینا ریورز.

پریسا: و مقاله دوم «چهار روش برای انتخاب شادی در دوران بحران» نوشته کیتی رومن.

فرزاد: دوستان تا لحظاتی دیگر با شما خواهیم بود.

فرزاد: خب، همان طور که اول برنامه عرض شد، اولین مقاله‌ای را که امروز می‌خواهیم به شما معرفی کنیم مکینا ریورز نوشته با عنوان «اگر سختی فرصتی برای رشد باشد، آن را می‌پذیرید؟»

پریسا: مکینا ریورز به تازگی از دانشگاه کلمبیا در رشته مددکاری اجتماعی فارغ‌التحصیل شده و از دانشگاه اموری نیویورک هم مدرک روانشناسی گرفته.

فرزاد: خوب پریسا چی فکر می‌کنی؟ حاضری برای رشد سختی بکشی؟

پریسا: بستگی داره به اینکه برای مقدار سختی‌ای که می‌کشم چقدر رشد کنم. اگر سختی‌اش زیاد باشه و میزان رشدش کم ممکنه ترجیح بدم این فرصت به کس دیگه‌ای داده بشه.

فرزاد: از شوخی بگذریم.

پریسا: راستش جوابش خیلی سخته. بعضی وقت‌‌‌‌ها چاره‌ای نیست، راه فرار یا میانبری نیست باید تسلیم شد. اگر موافق باشی از نظر من بگذریم و به نظر نویسنده مقاله بپردازیم.

فرزاد: نویسنده مقاله می‌گه بعضی سختی‌‌‌‌ها وقتی می‌یان مشخصه که قرار هست درسی ازشون گرفته بشه. اما همیشه یه این سادگی نیست. بعضی وقت‌‌‌‌ها شرایط به قدری پیچیده می‌شه که به سختی می‌شه فهمید چرا انقدر همه چیز سخت و پیچیده شده. سختی به اشکال مختلف پیش میان. می‌تونن خیلی کوچیک باشن یا خیلی پیچیده. اما معمولا این سختی‌‌‌‌ها فرصتی هستن برای اینکه یاد بگیریم که باید به قول انگلیسی‌‌‌‌هاlet go and let God .

پریسا: یعنی؟

فرزاد: یعنی اراده خودمون رو فراموش کنیم و امور رو به ید الهی بسپاریم. یا به معنی دیگه تسلیم و راضی باشیم و به اراده الهی توکل کنیم. مکینا در ادامه می‌گه تو تجربه شخصی خودش خیلی وقت‌‌‌‌ها پیش اومده که از فرصتی که برای رشد براش پیش اومده نتونسته به خوبی برای بهتر شدن استفاده کنه.

پریسا: مکینا راه‌‌‌‌هایی هم پیشنهاد می‌کنه؟

فرزاد: بله، یکیش دعا و مناجات.

پریسا: چه نکته خوبی. یادم به مناجاتی از حضرت عبدالبهاء فرزند ارشد حضرت بهاءالله بنیان‌گذار دیانت بهائی افتاد. اگر موافق باشی برای حسن ختام این بحث برای شنونده‌‌‌‌ها زیارتش کنیم.

فرزاد: حتما. ما سراپا گوشیم.

پریسا: ‌ای متوجّه اِلی اللّه، چشم از جمیعِ ماسِوی بَر بَند و به مَلَکوتِ ابهی بَر گشا، آنچه خواهی از او خواه و آنچه طلبی از او طلب، به نظری صد هزار حاجاتت روا نماید و به التفاتی صد هزار درد بی درمان دوا کند و به انعطافی زخم‌ها را مَرهم نهد و به نگاهی دل‌ها را از قید غم برهاند، آنچه کند او کند ما چه توانیم کرد، یَفعل ما یَشاء و یَحکُمُ ما یُرید است، پس سَرِ تسلیم نِه و توکّل بر رَبِّ رحیم بِه. والبهاء علیک.

فرزاد: دوستان در قسمت دوم برنامه امروز مقاله «چهار روش برای انتخاب شادی در دوران بحران» نوشته کیتی رومن را معرفی می‌کنیم.

پریسا: کی‌تی مربی بازنشسته، و نویسنده است که در کالیفرنیا زندگی می‌کند و در همان جا به عنوان مسئول روابط عمومی جامعه بهائی مشغول به خدمت است.

فرزاد: دوستان کیتی مقالش رو با این مطلب شروع می‌کنه که حتی علم هم بشر رو به شادی تشویق کرده چرا که شادی باعث می‌شه در روابطتون با دیگران و شغلتون موفق تر باشید، و حتی احتمال اینکه عمرتان طولانی‌تر بشه هم بالاتر بره.

پریسا: جالبه که کیتی در مقالش ما رو تشویق می‌کنه که شادی رو انتخاب کنیم. خیلی وقت‌‌‌‌ها ما منتظریم یه اتفاقی بیفته تا شاد بشیم، در حالی که کیتی داره تشویقمون می‌کنه که به جای اینکه منتظر باشیم اتفاق خوبی بیفته یا خبر خوبی بشنویم تا شاد بشیم بهتره شاد بودنمون انتخابی باشه و منتظر یه عامل بیرونی نباشیم.

فرزاد: آفرین دقیقا لب مقاله کیتی همینه. حالا این 4 روش برای انتخاب شادی چیا هستن؟

پریسا: خوب اولیش آسونه. اینکه تصمیم بگیریم که شاد باشیم.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه