یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

درباره سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی

“سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی”، سازمانی است که به تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به زبان فارسی اشتغال دارد. تولید این برنامه‌ها از طریق تهیه کنندگان فارسی زبان ساکن در سرتاسر دنیا صورت می‌گیرد. “سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی” از روش‌های مختلفی‌ مانند اینترنت، سایت٬  اپلیکیشن و ماهواره اقدام به پخش این برنامه‌ها می‌کند.

برنامه‌های رادیویی که به “رادیو پیام دوست” شهرت دارند به صورت ۲۴ ساعته در ایران و دیگر کشورهای جهان قابل شنیدن می‌باشند. برنامه‌های تلویزونی “سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی” در قالب ۲ برنامه تلویزیونی “آئین بهائی” و  “نوین تی‌وی” تقدیم به علاقمندان می‌شوند که در کنار نشر از طریق وبسایت این رسانه و شبکه های اجتماعی، از برخی‌ شبکه‌های ماهواره فارسی زبان نیز پخش می‌شوند. اطلاعات پخش “سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی” را از اینجا می‌‌توانید ببینید.

هدف از تهیه و پخش برنامه‌هاى “سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی”، ارائه اطلاعات صحیح و دقیق درباره اصول اعتقادى و باورهاى آئین بهائی، رفع سوء تفاهمات موجود در مورد این آئین، و تحکیم  پایه‌هاى مهر و دوستى میان ایرانیان و فارسی زبانان سراسر جهان است. این رسانه همچنین می کوشد تا با پخش گزارش‌ها، میز گردها، مصاحبه‌ها و گفتگوها با پژوهشگران و اندیشمندان از جامعه بهائی و یا دوستان جامعه بهائی و همینطور افراد  گوناگون دیدگاه‌های متنوعی را مطرح کند و از جهان فردا بگوید. جهانی که در نتیجه رشد معنوی و روحانی انسان ها، می‌تواند جایگاه صلح و عدالت و بستر رشد و پیشرفت تمدن آینده انسان باشد.

تاریخچه؛ آغاز با رادیو

“سرویس رسانه‌ای فارسی بهائی” ابتدا در نوروز سال ۱۳۷۳ شمسی‌ برابر با ۲۱ مارس ۱۹۹۴ میلادی با تولید برنامه‌های رادیویی و تحت نام  “رادیو پیام دوست” براى فارسى زبانان منطقه واشنگتن دى سى، آغاز به کار کرد. هدف اصلی‌ تشکیل این رادیو این بود که روشن سازد که دیانت بهائى چیست و چه می‌گوید، و شاید مهمتر از آن اینکه، دیانت بهائى چه نیست و چه نمی‌گوید.

از ۲۳ آبان ۱۳۷۸ برابر با ۱۴ نوامبر ۱۹۹۹، “رادیو پیام دوست” پخش اینترنتی برنامه‌های خود را آغاز کرد و تنها ۲ سال بعد یعنی‌ از اول اردیبهشت ۱۳۸۰ شمسی‌، این رادیو از طریق موج کوتاه در ایران و برخی‌ کشورهای همسایه ایران قابل شنیدن بود. تنها اندکی‌ پس از افتتاح پخش از موج کوتاه، “رادیو پیام دوست” پخش ماهواره‌ای برنامه‌های خود را نیز راه اندازی کرد و اکنون در سراسر دنیا از طریق اینترنت و ماهواره قابل شنیدن می‌باشد. اطلاعات پخش رادیو پیام دوست را از اینجا می‌‌توانید ببینید.

تلویزیون

تلویزیون آئین بهائی

از  ۱۸ تیر ۱۳۸۴ شمسی‌ برابر با ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ میلادی، پخش برنامه‌های تلویزیونی با نام “تلویزیون آئین بهائی” آغاز شد. در کنار برنامه‌های رادیویی که از حدود ۹ سال پیش از آن‌ آغاز شده بود، برنامه تلویزیونی آئین بهائی هم در کنار ارائه اطلاعات دقیق و صحیح در مورد اصول اعتقادی دیانت بهائی به رویدادهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ایران و جهان اشاره شده و برداشت بهائیان از این رخدادها ارائه می‌شود.

نوین تی‌وی

۴ سال پس از شکل گیری اولین برنامه تلویزیونی، دومین برنامه تلویزیونی با نام “نوین تی‌وی” از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ‌۱۳۸۸ شمسی برابر با ۱۴ مه‌ ۲۰۰۹ میلادی، آغاز به کار کرد. در کنار ارائه اطلاعات دقیق و صحیح در مورد اصول اعتقادی دیانت بهائی، این برنامه با هدف پاسخگویی به نیازهای پویای جامعه انسانی‌ یا به بیان دیگر برای پاسخگویی به نیازهای نسل جوان راه اندازی شد.

گزیده‌ای از برنامه‌ها

Followers
Subscribers
Followers
Subscribers