Program Picture

سفرهای تیپ تیپی

تیپ تیپی در یاسوج
۱۶ تیر ۱۴۰۱

دوستای خوبم می‌دونین یاسوج چه جور شهریه؟ چه بازی‌های محلی‌ای داره؟ چه سوغاتی‌هایی داره؟ می‌دونین جاهای دیدنیش کجاهاست؟ تیپ تیپی این هفته به یاسوج سفر کرده و برای شما راجع به این شهر صحبت میکنه.

***

بچه‌های خوب روزتون بخیر حالتون چطوره؟ من می‌دونین حالم چطوره؟ من دارم کیف می‌کنممم از این طبیعت زیبا و جای قشنگی که الان هستم. هر پرنده دیگه‌ای هم اگه بالای رشته کوه‌های زاگرس پرواز بکنه که تو شمال غرب و غرب ایران هست و طبیعت فوق‌العاده زیبایی داره همین قدر کیف می‌کنه. من الان نزدیک قله دنا هستم و می‌خوام به شهری برم که در دامنه این قله بزرگ درست شده شهر زیبای یاسوج.

اولین محلی که اومدم آبشار یاسوجه. به به گل‌های خوشبویی این اطراف تو مسیر آبشار هست. درختای میوه و طبیعت قشنگ باعث میشه دلم بخواد چند ساعتی همینجا بمونم و برای خودم آواز بخونم… به به چه هوایی…

یکی از چیزایی که تو یاسوج زیاد می‌بینیم درخت‌های بلوطه. من الان اومدم به پارک جنگلی یاسوج و بالای یک درخت بلوط نشستم. چون این پارک توی شیب کوه هست از این بالا شهر یاسوج هم خوب دیده میشه من که از طبیعت سیر نمیشم ولی خوبه برم یکم تو خود شهر هم بگردم.

بچه‌ها من دارم بالای خیابون‌های یاسوج پرواز می‌کنم و آدم‌ها رو می‌بینم که هر کدوم مشغول کاری هستن. یک سری مغازه هم اون پایینا می‌بینم که شاید سوغاتی‌های یاسوج رو بشه توشون پیدا کرد یکی از پرنده‌های پارک می‌گفت اگه رفتی بازار سراغ عسل اینجا رو حتما بگیر برم از اون خانم فروشنده‌ای که تو مغازش نشسته بپرسم.

خانم سلام خوب هستین؟ من تیپ تیپی ام و اومدم شهرتون مسافرت. شما عسل دارین؟ اصلا میشه یکم برام بگین سوغات یاسوج چه چیزهایی هست؟

خیلی ممنونم

بچه‌ها دوباره اومدم بالای خیابون و این دفعه توی یکی از محله‌های شهر یک تعدادی از مردم بزرگ و کوچیک جمع شدن و دارن یک مراسم محلی رو اجرا می‌کنن برم بببینم چجور مراسمیه.

بچه‌ها فهمیدم که این مراسم اسمش هست چو بازی یا ترکه بازی که یک جور رقص و بازی هست و دو نفر روبروی هم انجامش میدن. با آهنگ حرکت می‌کنن و سعی می‌کنن چوب رو به پای همدیگه بزنن. کسی که نذاره چوب بهش برخورد کنه برنده هست. مردم برای دیدن بازی جمع شدن و هیجان دارن.

بچه‌ها راجع به ورزش اسکی روی برف چیزی شنیدین؟ می‌دونین چرا دارم درباره این ورزش الان صحبت می‌کنم؟ به خاطر اینکه در اطراف یاسوج چند پیست اسکی داره که کسایی که اهل این ورزش هستن می‌تونن به این پیست‌ها برن. در دامنه قله دنا. به به چه کیفی داره روی برف سر خوردن تصورش کنین یوهووو…

خب دوستای نازنینم من دیگه حسابی خسته شدم و کم کم می‌خوام برم یک استراحتی بکنم و فردا راهی شهر بعدی بشم. ایشالا که از این قسمت برنامه لذت برده باشین. راستی بچه‌ها اگه دوست داشتین برای من از لباس‌های محلی مردم یاسوج عکس بفرستین. بگردین و پیدا کنن که دختربچه‌ها و پسربچه‌های خوب و عزیز یاسوجی چه لباس‌های محلی دارن و این لباس‌ها چه شکلیه و عکس یا نقاشیش رو برای من بفرستین من منتظرم. تا شهر بعدی و سفر بعدی خداحافظ.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه