تیپ تیپی در قزوین

Program Picture

سفرهای تیپ تیپی

تیپ تیپی در قزوین
۰۶ مرداد ۱۴۰۱

دوستای خوبم، تا حالا به شهر قزوین سفر کردین؟ میدونین کجای ایرانه؟ راجع به جاهای دیدنیش چطور؟ می‌دونین چه خیابونی تو این شهر اولین خیابون ایران بوده؟ تیپ تیپی به قزوین رفته و از اونجا برای شما درباره قزوین صحبت می‌کنه.

***

بچه‌های خوب حال و احوالتون چطوره؟ خوب و خوش و سلامتین؟ بهتون خوش می‌گذره؟ بازی و مطالعه و گردشتون سر جاشه؟ ایشالا که هر جا هستین و هر کار می‌کنین حسابی خوب و خوش باشین . من امروز در یکی از شهرهای مرکزی ایرانم. شهری که از قدیم در ایران شهر مهمی به حساب میومده و کلی جاهای دیدنی داره. شهر قشنگ قزوین.

بچه‌ها شهر قزوین در یک دوره‌ای در تاریخ ایران پایتخت کشور شده بوده و از اون دوره ساختمون‌ها و بناهای تاریخی زیادی باقی مونده. من اومدم به باغ صفوی تو مرکز شهر قزوین که چندین بنای تاریخی رو تو خودش جا داده… عالی قاپو، عمارت چهل ستون و موزه قزوین و چندین بنای دیدنی دیگه.

یک چیز جالب اینه که اولین خیابون تو ایران اینجا تو قزوین بوده. خیابان سپه. من الان دارم بالای خیابون سپه پرواز می‌کنم. جالبه که تصور کنیم از خیلی قدیم پرنده‌ها همین بالا پرواز می‌کردن و آدما اون پایین تو همین خیابون قدم می‌زدن.

یادتونه قبلا تو شهرهای دیگه براتون از کاروانسراها گفته بودم؟ که محلی بوده برای استراحت مسافرها و کاروان‌ها؟ یک دونه از این کاروانسراها هم تو قزوینه به اسم سعد السلطنه که من اومدم دیدنش و الان تبدیل به یک بازار خیلی بزرگ شده. دیوارا و سقف‌های آجری و در و پنجره‌های چوبیش زیبا و دیدنی. در ضمن اینجا سوغاتی‌های خوشمزه قزوین رو هم تو بعضی مغازه‌ها دیدم مثل نان چای و باقلوای قزوینی و پادرازی و پنیر کوزه‌ای و کلی چیزای خوشمزه دیگه. راستی بچه‌ها اگه اومدین قزوین حتما قیمه نثار که یک غذای معروف قزوینی هست رو بخورین که خیلی خوشمزهست.

صنایع دستی هم همینطور مثل چادر شب بافی گلیم بافی، سرمه‌دوزی، نواربافی و مشبک فلز… یک چیز جالب دیگه هم اینکه اینجا یعنی قزوین رو پایتخت خوشنویسی ایران میگن چون از قدیم خوشنویس‌های خیلی خوب و زیادی داشته… به به چقدر هنررر.

از زیر دروازه کوشک دارم رد میشم و دارم میرم به سمت الموت. این دروازه قدیم‌ها یکی از راه‌های ورود و خروج به شهر بوده. کلی نقش و نگار زیبا روی دیوارهای این دروازه بود بچه‌ها. خب بریم ببینیم این الموت که میگن چه جور جاییه.

توی راه الموت اتوبوسی رو دیدم که عده‌ای از اهالی قزوین سوارش هستن و اتوبوس داره میبرشون به دیدن الموت. اومدم روی یکی از پنجره‌های بازش نشستم و اتوبوس داره من رو هم با خودش می‌بره. کنارم خانمی نشسته می‌خوام ازش یک سوالی بپرسم. سلام خانم اسم من تیپ تیپی و اومدم سفر به قزوین. میشه یکم برام از الموت بگین. اونجایی که داریم میریم کجاست؟ شنیدم یک قلعه اونجا هست. برای چی ساخته شده؟

جاتون تو قلعه الموت خالی بودااا… خیلی جالب بود یک قلعه بزرگ بالای یک صخره بلند که معلومه کلی امکانات داشته. من اونجا که بودم روی یکی از دیوارهای قلعه نشستم و کلی از دیدن منظره لذت بردم الانم دوباره دارم برمی‌گردم به سمت خود شهر قزوین آخه هنوز کلی جاهای دیدنی دیگه داره که ندیدم جاهای تاریخی و طبیعت زیبای اطرافش.
دوستای خوبم خیلی به من خوش گذشت حسابی مراقب خودتون باشین تا سفر بعدی خدانگهدارتووون.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه