Program Picture

سفرهای تیپ تیپی

تیپ تیپی در سنندج
۰۲ تیر ۱۴۰۱

بچه‌ها خبر دارین اهالی سنندج لباس‌های محلیشون چه شکلیه؟ طبیعت این شهر چه شکلیه؟ آیا جای تاریخی هم داره؟ تیپ تیپی این بار به سنندج مسافرت کرده و از چیزهای جالبی که اونجا دیده برای بچه‌ها صحبت میکنه.

***

به به به دوستای خوب من حال و احوالتون خوبه؟ من امروز اومدم به غرب ایران. به شهر زیبایی که حتما اسمش رو شنیدین. شهری که مردمان خوب و هنرمندی و طبیعت قشنگی داره. شهر زیبای سنندج.

من الان دارم بالای خیابو‌ن‌های شهر سنندج پرواز می‌کنم. از بعضی از خونه‌ها صدای موسیقی میاد… خوب گوش بدین، می‌شنوین؟ خیلی از اهالی این شهر اهل هنر و موسیقی هستن. یک چیز دیگه هم که از این بالا می‌تونم ببینم اینه که بعضی از مردم لباس محلی خودشون رو پوشیدن. چه لباس‌های قشنگ و جالبی. دوست دارین بدونین چجور لباس‌هایی هست؟ اون پایین یک مغازه می‌بینم که اتفاقا لباس‌های محلی هم داره. بیاین بریم از این خانم مغازه‌دار که فعلا مشتری نداره این سوالو بپرسیم بزن بریم…

خانم سلام اسم من تیپ تیپی و اومدم سفر به سنندج زیبا. میشه برام از لباس‌های محلی اینجا بگین؟

لباس خانم‌های کردی چطور؟

بچه‌ها این شهر سنندج چندین جای تاریخی داره. من از یکیش می‌خوام براتون بگم که الان اونجا هستم. خانه کرد یا عمارت آصف. وای این ساختمون قدیمی و زیبایی هست که مال چند صد سال پیشه و از اون موقع باقی مونده. بیاین بریم توش ببینیم چه خبره… اووو اینجا یک موزه هست… هر طرف رو نگاه می‌کنی یک بخشی از فرهنگ مردم کرد رو می‌تونی ببینی… از قدیم چه شغل‌هایی داشتن، چه لباس‌هایی، خونه‌هاشون چه شکلی بوده… و کلی هم آثار تاریخی و هنری. خیلی جالبه ها…

اگه خواستین اینجا هم کوه ببینین، هم جنگل و هم چشمه، یک سر بیاین پارک آبیدر. به به به چقدر این پارک از بالا قشنگه اینجا غیر از مکان‌های تفریحی مختلف تله کابین هم داره برای آدما که خب پرواز نمی‌تونن بکنن که از بالا هم این طبیعت قشنگ رو ببینن.

می‌دونین دارم چیکار می‌کنم؟ دارم روی یک پل قدم می‌زنم. من معمولا از روز رودخونه‌ها پرواز می‌کنم برای همین تا حالا روی یک پل راه نرفته بودم. ولی این پل یک پل معمولی نیست یک پل تاریخی و قدیمی هست. پل قشلاق خیلی قدیمی هست و چندین بار در طول تاریخ بازسازی شده. جالبه که مردمان از قدیم چنین دانش و هنری داشتن، نه؟

خب دوستای خوب من یک شهر دیگه و یک سفر دیگه رو در کنار هم بودیم. به من خیلی خوش گذشت. به شما چطور؟ همینطور که می‌دونین من باز هم به سفر میرم و هفته بعد از یک شهر دیگه باهاتون صحبت می‌کنم. فعلا تا شهر بعدی و سفر بعدی خدانگهدار.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه