Program Picture

سفرهای تیپ تیپی

تیپ تیپی در دزفول
۳۰ تیر ۱۴۰۱

دوستای خوبم میدونین شهر دزفول کجای ایران هست؟ راجع به طبیعت و جاهای دیدنیش چیزی شنیدین؟ میدونین وقتی میرین دزفول میتونین چه سوغاتی بخرین؟ اسم رود معروفی که از این شهر رد میشه رو چطور؟ تیپ تیپی این بار به دزفول رفته و برای شما راجع به همه اینا صحبت میکنه.

***

بچه‌های خوب و دوست داشتنی حالتون چطوره؟ من بازم اومدم به پیشتون. من از هفته قبل تا به امروز در راه بودم تا به شهر بعدی که الان توش هستم برسم. بال زدم و بال زدم و اومدم به سمت غرب ایران و یکم هم به سمت جنوب تا رسیدم به یک شهری که تصمیم گرفتم اینجا بمونم و ازش دیدن کنم. شهر زیبای دزفول.

اینجا رودخونه دز هست که از کوه‌های زاگرس میاد. روی این رودخونه یک پل خیلی خیلی قدیمی وجود داره به اسم پل ساسانی که صدها سال پیش ساخته شده و هنوز پابرجاست. میشه روی این پل قدم زد و منظره زیبای شهر رو تماشا کرد. منم اومدم روی یکی از طاق‌های پل نشستم و کیف می‌کنم.

کنار رودخونه دز تفریحگاه‌های مختلفی درست کردن در شهر دزفول. یکی از اون‌ها تفریح‌گاه ساحلی دز هست. یک پارکی که کلی طرفدار داره و می‌تونین توش بازی و تفریح کنین. منم برم تو جمعیت ببینم چه خبره.

بچه‌ها من الان کنار یک خانم دزفولی نشستم. خودمو بهشون معرفی کردم و می‌خوام راجع به سوغاتی‌های دزفول ازشون بپرسم. خانم ببخشید میشه برام از سوغاتی‌های این شهر بگین؟

گفتین کپو بافی؟ کپو بافی چجور چیزیه؟

وااای خدای من چقدر اینجا زیباست… چه منظره‌ای… چه طبیعتی… اینجا آبشار شوی یکی از زیباترین آبشارهایی هست که تا حالا دیدم. تو دل کوه بین درختا و سبزی‌ها این آبشار بزرگ و قشنگ وجود داره… وای که چه کیفی داره اینجا پرواز کردن… جای همتون خالیهههه.

بچه‌هااا یک جای عجیب ولی خیلی قشنگ اومدم. اسم اینجا هست دره کول خرسان. وقتی اینجا راه میریم نمی‌تونیم آسمون رو ببینیم به خاطر اینکه دیوارهای این دره خیلی بلنده و اینقدر فاصله بینش کم هست که فقط یک نفر می‌تونه از بینش رد شه… چه جای جالبیه این دره هم یک بخشی از رشته کوه‌های قشنگ زاگرسه.

بچه‌ها اومدم تو یکی از محله‌های شهر دزفول و دیدم تو یکی از خونه‌ها یک مراسمی داره برگزار میشه. می‌دونین چی؟ مراسم دست رزون. الان بهتون میگم چیه. فهمیدم قراره که فردا تو این خونه یک عروسی برگزار بشه. امروز یعنی روز قبل از عروسی مراسم دست رزون داره برگزار میشه. یک مراسم محلیه که توش جشن می‌گیرن و رقص و پایکوبی می‌کنن و دست عروس و داماد رو حنا می‌زنن. توی بعضی شهرهای دیگه هم این رسم رو اجرا می‌کنن و بهش میگن حنا بندون.

دوستای خوبم جاتون اینجا در شهر دزفول خالی بود. من که کلی کیف کردم و هنوز می‌خوام یکم دیگه در طبیعت اطراف اینجا برای خودم پرواز کنم. ایشالا که شما هم از این تایم که با هم بودین لذت برده باشین. تا سفر بعدی و شهر بعدی خداحافظظظ…

news letter image

ثبت نام در خبرنامه