تیپ تیپی در ایلام

Program Picture

سفرهای تیپ تیپی

تیپ تیپی در ایلام
۱۳ مرداد ۱۴۰۱

بچه‌ها راجع به طبیعت ایلام شنیدین؟ میدونین چه جاهای دیدنی داره؟ درباره رقص ایلامی چطور؟ یا بعضی از مراسم مخصوص شهر ایلام؟ تیپ تیپی این بار از ایلام راجع به همه اینا و کلی تعریفی‌های دیگه برای شما صحبت میکنه.

***

وای وای این پایین رو… چه جنگلی… چه کوه‌های قشنگی… ااا بچه‌ها حالتون چطوره؟ اینقدر که این طبیعت اطراف من قشنگه که اصلا یادم رفت شما هم اینجا هستین و باهاتون احوال‌پرسی کنم… خوب و خوش سلامتین؟ من دارم از بالای کوه‌ها و جنگل‌های روی کوه رد میشم و کیففف می‌کنم. شهری که در نزدیکیش هستم خیلی زیباست شهر ایلاااام.

… من نمی‌دونم از کجای ایلام براتون بگم چون کلی جاهای دیدنی داره… من الان اومدم در نزدیکی شهر ایلام به بالای کوه قلاقیران. جاتون خالیه اومدم این بالا نشستم و منظره درختای بلوط و گیاهان مختلف رو تماشا می‌کنم بعضی‌ها میگن اینجا نماد شهر ایلامه.

توی شهر ایلام چند محل تاریخی هست یکی از اونا قلعه والی تهرانه… یک ساختمونی برای استراحت والی تهران در چند صد سال پیش ساخته شده بوده. کنار حوض آبی وسط حیاط نشستم و به آجرها و سنگ‌ها و کاشی‌های قدیمی نگاه می‌کنم. حتما آدما و پرنده‌های زیادی از اون زمانا تا حالا به اینجا رفت و آمد کردن و داستان‌های زیادی اینجا اتفاق افتاده.

بچه‌ها اومدم پیش یک دو قلو زیبا. دو قلوهایی که گرچه یک خورده با هم متفاوتن ولی هردو خیلی زیبان. از بچه‌های دو قلو صحبت نمی‌کنمااا… از یک دریاچه دو قلو صحبت می‌کنم… تا حالا شنیده بودین؟ هه هه جالبه نه؟ دریاچه دو قلو سیاه گاو. دوتا دریاچه که با یک کانال باریک به هم وصل شدن و آب زلال و شفافی دارن. به به چه طبیعتی… خیلی کیف داره پرواز بالای این دریاچه.

پرهامون رو می‌بریم بالا… میاریم پایین… حالا پاها اینور… حالا اونور… بچه‌ها من دارم سعی می‌کنم با این آهنگی که می‌شنوم برقصم ولی رقص ایلامی رو بلد نیستم. الان تو حیاط یک خونه‌ای نشستم و فکر کنم داخل خونه جشن و رقص و پایکوبی هست. چند تا از مهمونا هم اینجا تو حیاطن. بذارین یک چیزی بپرسم از یکی از مهمونا. خانم ببخشید سلام اسم من تیپ تیپیه. می‌خواستم از شما بپرسم رقص ایلامی چجور رقصیه؟ میشه یکم برای من توضیح بدین؟

به به بریییم

وای که خیلی جاتون خالی بود چه رقص‌های زیبایی… منم یکم تمرین کردم و یاد گرفتم خیلی جالب بود… راستی بچه‌ها می‌دونین حلوا بگل چیه؟ یک شیرینی خوش‌مزه ایلامی بژی برساق و کله کنجی و نان پپگ و چند تا چیز دیگه هم همه از سوغاتی‌های خوشمزه ایلام هستن. مردم ایلام خیلی هم هنرمندن؛ گلیم‌بافی دارن، احرامی‌بافی دارن، چیغ‌بافی دارن و کلی هنرهای دیگه که تو بازارهای ایلام می‌تونین پیدا کنین و سوغاتی از اینجا ببرین.

خب رفقا من می‌خوام برم بازم از طبیعت اطراف ایلام دیدن کنم. هنوز یک عالمه جا مونده که نرفتم جنگل و دریاچه و آبشار. اگر تونستین حتما سری به ایلام بزنین. بچه‌ها شما نقاشی کردن رو دوست دارین؟ تا حالا تصویر یک جنگل یا دریاچه یا آبشار رو نقاشی کردین؟ من خیلی خوشحال میشم که اگه دوست داشتین از هرکدوم از اینا که دوست داشتین یک نقاشی بکشین و برای من بفرستین تا منم به بقیه بچه‌ها نشون بدم. اینجوری نقاشی‌های هم‌دیگه رو می‌تونین ببینین. خیلی خوشحال شدم که از ایلام باهاتون صحبت کردم تا سفر بعدی خدانگهدارتون.

news letter image

ثبت نام در خبرنامه